ICS Calendar - en to pt_BR translation catalogue (138 entries)

en: %1$s AJAX request bypassed nonce verification, due to configuration setting.
pt_BR: %1$s A solicitação AJAX ignorou a verificação de nonce devido à definição de configuração.

en: %1$s Data Cache
pt_BR: %1$s Cache de dados

en: %1$s received.
pt_BR: %1$s recebido.

en: %1$s version 10.6 introduced new default values for several shortcode parameters. New installations automatically use the new default values, but upgraded installations will continue to use the old default values, unless this box is checked. Read more about these changes on %2$sour blog%3$s.
pt_BR: %1$s versão 10.6 introduziu novos valores padrão para vários parâmetros de código de atalho. Novas instalações usam automaticamente os novos valores padrão, mas instalações atualizadas continuarão a usar os valores padrão antigos, a menos que esta caixa seja marcada. Leia mais sobre estas mudanças em %2$snosso blog%3$s.

en: %1$sNew!%2$s Turns %3$s into a full calendar system. Create and manage events directly in WordPress and even integrate them seamlessly with your existing feeds.
pt_BR: %1$sNovo!%2$s Transforma o %3$s em um sistema de calendário completo. Crie e gerencie eventos diretamente no WordPress e até mesmo integre-os perfeitamente aos seus feeds existentes.

en: %1$sNote:%2$s Additional %3$sdisplay options%4$s are available by manually editing the shortcode after insertion.
pt_BR: %1$sNota:%2$s Opções adicionais de %3$sexibição%4$s estão disponíveis editando manualmente o código de atalho após a inserção.

en: %1$sPlease note:%2$s %3$s version 10.6 changes the default options for several shortcode settings. In order to maintain consistency, these new defaults are %4$snot%5$s enabled when upgrading from an earlier version. If you would like to learn more about the changes please read our %6$sblog post%7$s, or to switch to the new defaults, turn on the %8$s option on the %9$s settings%10$s page.
pt_BR: %1$sAtenção:%2$s %3$s versão 10.6 altera as opções padrão para várias configurações de atalhos. A fim de manter a consistência, estas novas configurações padrão %4$s não são %5$s ativadas ao atualizar a partir de uma versão anterior. Se você quiser saber mais sobre as mudanças, leia nosso %6$sblog post%7$s, ou para mudar para as novas configurações padrão, ative a opção %8$s na página %9$s configurações%10$s.

en: %1$sPlease note:%2$s %3$s version 11.0 streamlines the way ICS feed URLs are retrieved. This change uses a standard built-in WordPress function, so it should be fully compatible with all existing installations. If you encounter any new issues after upgrading to version 11 or later, please visit the %4$sWordPress Support Forums%5$s for assistance.
pt_BR: %1$sObservação:%2$s %3$s a versão 11.0 simplifica a maneira como os URLs de feed do ICS são recuperados. Essa alteração usa uma função padrão incorporada do WordPress, portanto, deve ser totalmente compatível com todas as instalações existentes. Se você encontrar algum novo problema após a atualização para a versão 11 ou posterior, visite os %4$s Fóruns de suporte do WordPress%5$s para obter assistência.

en: %1$sSettings updated.%2$s You may need to refresh the page to see some changes.
pt_BR: %1$sConfigurações atualizadas%2$s Talvez seja necessário atualizar a página para ver algumas alterações.

en: %1$sThis URL points to a file in your Media Library.%2$s While you should be able to use this URL in an %3$s shortcode, it will be a static snapshot of the calendar at the time the file was created, and will not reflect any future updates to the source calendar. Please see our %4$sUser Guide%5$s for instructions on obtaining your correct dynamic feed URL.
pt_BR: %1$sEsse URL aponta para um arquivo em sua Biblioteca de mídia%2$s. Embora você possa usar esse URL em um %3$s shortcode, ele será um instantâneo estático do calendário no momento em que o arquivo foi criado e não refletirá nenhuma atualização futura do calendário de origem. Consulte nosso %4$s Guia do Usuário %5$s para obter instruções sobre como obter o URL correto do feed dinâmico.

en: %1$sYou are running ICS Calendar in a WordPress Playground implementation.%2$s Because ICS Calendar is intended to run on a web server, some features may be unavailable or may not function properly.
pt_BR: %1$s Você está executando o ICS Calendar em uma implementação do WordPress Playground. %2$s Como o ICS Calendar foi projetado para ser executado em um servidor da Web, alguns recursos podem não estar disponíveis ou podem não funcionar corretamente.

en: %1$sYour site is currently using a UTC offset-based timezone setting.%2$s This can produce time display errors in the %3$s plugin in locations that observe Daylight Saving Time. Please %4$schange your timezone setting%5$s to the city nearest your location, in the same timezone, for proper time display. See our %6$sdocumentation%7$s for additional information on this issue.
pt_BR: %1$sSeu site está atualmente usando uma configuração de fuso horário baseada em offset UTC%2$s. Isto pode produzir erros de exibição de tempo no plug-in %3$s em locais que observam o horário de verão. Por favor %4$s mude sua configuração de fuso horário%5$s para a cidade mais próxima de sua localidade, no mesmo fuso horário, para uma exibição adequada da hora. Consulte nossa %6$sdocumentação%7$s para obter informações adicionais sobre este assunto.

en: Add %1$s
pt_BR: Adicionar %1$s

en: Additional Views
pt_BR: Visualizações adicionais

en: Additional capabilities are added to the core month, basic, list and week views.
pt_BR: Recursos adicionais foram adicionados às visualizações principais de mês, básico, lista e semana.

en: All Day
pt_BR: Todos os Dias

en: Allow access to these hostnames that resolve to reserved IP addresses
pt_BR: Permitir o acesso a esses nomes de host que resolvem para endereços IP reservados

en: Also please include the %1$s shortcode exactly as you have it entered on the affected page.
pt_BR: Por favor, inclua também o %1$s atalho exatamente como você o inseriu na página afetada.

en: Always use AJAX to render calendars (recommended)
pt_BR: Sempre use AJAX para renderizar calendários (recomendado)

en: An extensive %1$sUser Guide%2$s is available on our website. Below are some quick links to key resources in the documentation.
pt_BR: Um extenso %1$sGuia do Usuário%2$s está disponível em nosso site. Abaixo estão alguns links rápidos para os principais recursos da documentação.

en: An unknown error occurred while attempting to retrieve the requested URL.
pt_BR: Um erro desconhecido ocorreu ao tentar recuperar a URL solicitada.

en: Be sure you are using a %1$ssubscribe%2$s URL, not a %3$sweb view%4$s URL.%5$s (Entering the URL directly in your web browser should download an %6$s file.)
pt_BR: Certifique-se de estar usando uma %1$s URL %2$s e não uma %3$s URL %4$s.%5$s (Ao inserir a URL diretamente em seu navegador da web deve baixar um arquivo %6$s)

en: By default, %1$s uses a nonce on AJAX requests, although this is not strictly needed, as the AJAX requests do not directly write anything to the database, and additional sanitization/validation code is in place. The nonce occasionally causes conflicts with certain caching plugins, especially %2$s. If you are using a caching plugin and find your AJAX calendars occasionally do not load, turn on this option to bypass the nonce.
pt_BR: Por padrão, %1$s usa um nonce em solicitações AJAX, embora isso não seja estritamente necessário, pois as solicitações AJAX não gravam nada diretamente no banco de dados e há um código adicional de sanitização/validação. O nonce ocasionalmente causa conflitos com determinados plug-ins de cache, especialmente o %2$s. Se estiver usando um plug-in de cache e perceber que seus calendários AJAX ocasionalmente não são carregados, ative essa opção para ignorar o nonce.

en: By default, ICS Calendar adds an "Add ICS Calendar" button to the toolbar above the WYSIWYG editor when using Classic Editor. Check this box to remove the button. Has no effect on sites using the Block Editor (Gutenberg).
pt_BR: Por padrão, o ICS Calendar adiciona um botão "Add ICS Calendar" à barra de ferramentas acima do editor WYSIWYG ao usar o Classic Editor. Marque essa caixa para remover o botão. Não tem efeito em sites que usam o Block Editor (Gutenberg).

en: Bypass nonce on AJAX requests
pt_BR: Ignorar nonce em solicitações AJAX

en: CSS Guide
pt_BR: Guia CSS

en: Caching
pt_BR: Cache

en: Calendar Builder
pt_BR: Construtor de calendário

en: Calendar Description:
pt_BR: Descrição do Calendário:

en: Calendar Title:
pt_BR: Título do Calendário:

en: Cancelled
pt_BR: Cancelado

en: Clear Cached Calendar Data
pt_BR: Dados claros do calendário em cache

en: Cleared %1$s %2$s transient(s).
pt_BR: Limpo %1$s %2$s transiente(s).

en: Click for more...
pt_BR: Clique para mais...

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Configure all calendar settings with an easy visual interface.
pt_BR: Defina todas as configurações do calendário com uma interface visual fácil.

en: Contact:
pt_BR: Contato:

en: Could not retrieve data from the requested URL.
pt_BR: Não foi possível recuperar dados da URL solicitada.

en: Count:
pt_BR: Contagem:

en: Customizer
pt_BR: Personalizar

en: Developer Resources
pt_BR: Recursos para desenvolvedores

en: Do even more with...
pt_BR: Faça ainda mais com...

en: Easily modify your calendar color palettes, fonts, and more, site-wide.
pt_BR: Modifique facilmente as paletas de cores do calendário, as fontes e muito mais, em todo o site.

en: Enhanced Features
pt_BR: Recursos aprimorados

en: Enter feed URL...
pt_BR: Digite URL de alimentação...

en: Enter one hostname per line.
pt_BR: Digite um nome de host por linha.

en: Error: Could not resolve IP address for %1$s.
pt_BR: Erro: Não foi possível resolver o endereço IP de %1$s.

en: FAQs and Tips
pt_BR: Perguntas frequentes e dicas

en: For assistance, please use our %1$ssupport request form%2$s.
pt_BR: Para obter assistência, use nosso %1$sformulário de solicitação de suporte%2$s.

en: For your site security please do NOT post the System Report in the support forums.
pt_BR: Para a segurança de seu site, NÃO publique o Relatório do sistema nos fóruns de suporte.

en: Format:
pt_BR: Formato:

en: Full, Up Next, Masonry, Month with Sidebar, Widget, and more.
pt_BR: Full, Up Next, Masonry, Month with Sidebar, Widget e muito mais.

en: General WordPress Settings
pt_BR: Configurações gerais do WordPress

en: Getting Started
pt_BR: Começando

en: Go PRO!
pt_BR: Atualize para PRO!

en: Hide past events
pt_BR: Esconder eventos anteriores

en: ICS Events
pt_BR: Eventos da ICS

en: ICS Feed URL Tester
pt_BR: Testador de URL de alimentação ics

en: ICS Feed URL:
pt_BR: URL de alimentação do ICS:

en: ICS file could not be retrieved or was empty. Please verify URL is correct, and check your php.ini configuration to verify either cURL or allow_url_fopen is available. If you are using spaces to delimit multiple URLs, you may also wish to try using the pipe character instead. Affected URL:
pt_BR: O arquivo ICS não pôde ser recuperado ou estava vazio. Verifique se a URL está correta e verifique a configuração php.ini para verificar se o cURL ou o allow_url_fopen estão disponíveis. Se você estiver usando espaços para delimitar vários URLs, você também pode tentar usar o caractere pipe em vez disso. URL afetado:

en: If you are concerned that the plugin is not properly retrieving your feed, you can test the URL here.
pt_BR: Se estiver preocupado com o fato de o plug-in não estar recuperando corretamente o seu feed, você pode testar o URL aqui.

en: If your calendar is failing to load with an "out of memory" fatal error, try increasing the memory limit. A minimum of 512 MB is recommended. %1$s Notes: 1) Some hosting providers may not allow applications to override the server default setting. 2) It is not possible to set this option lower than the current default memory limit on your server.
pt_BR: Se o calendário não estiver sendo carregado com um erro fatal de "falta de memória", tente aumentar o limite de memória. Recomenda-se um mínimo de 512 MB. %1$s Observações: 1) Alguns provedores de hospedagem podem não permitir que os aplicativos substituam a configuração padrão do servidor. 2) Não é possível definir essa opção abaixo do limite de memória padrão atual em seu servidor.

en: If your calendar server is hosted on the same physical server as your website, is part of the same local network, or otherwise uses a %1$sreserved IP address%2$s, enter its hostname here to allow access. For multiple calendar servers, enter one hostname per line. See %3$sthe %4$s documentation%5$s for more information.
pt_BR: Se o servidor de calendário estiver hospedado no mesmo servidor físico que o site, fizer parte da mesma rede local ou usar um endereço IP %1$s reservado%2$s, digite o nome do host aqui para permitir o acesso. Para vários servidores de calendário, digite um nome de host por linha. Consulte %3$sa %4$s documentação%5$s para obter mais informações.

en: If your feed URL works with our online %1$sPreview%2$s tool, try turning on the %3$s option under the %4$s tab above.
pt_BR: Se o URL do seu feed funcionar com nossa ferramenta on-line %1$sPreview%2$s, tente ativar a opção %3$s na guia %4$s acima.

en: If your site has stopped retrieving feeds after the version 11 update, turn on this option to use the legacy request method.
pt_BR: Se o seu site parou de recuperar feeds após a atualização da versão 11, ative essa opção para usar o método de solicitação herdado.

en: Increase memory limit when rendering calendars
pt_BR: Aumentar o limite de memória ao renderizar calendários

en: Insert %1$s
pt_BR: Inserir %1$s

en: Last week
pt_BR: Semana passada

en: Leave %1$s blank to include all upcoming events. %2$s must be a standard %3$sPHP date format string%4$s.
pt_BR: Deixe %1$s em branco para incluir todos os próximos eventos. %2$s deve ser uma string padrão %3$s de formato de data PHP%4$s.

en: Leave empty to use calendar&rsquo;s default description. Enter %1$s to omit description altogether.
pt_BR: Deixe vazio para usar a descrição padrão do calendário. Digite %1$s para omitir completamente a descrição.

en: Leave empty to use calendar&rsquo;s default title. Enter %1$s to omit title altogether.
pt_BR: Deixe vazio para usar o título padrão do calendário. Digite %1$s para omitir o título por completo.

en: Loading
pt_BR: Carregando

en: Map
pt_BR: Mapa

en: Miscellaneous
pt_BR: Diversos

en: Next Page
pt_BR: Próxima página

en: Next week
pt_BR: Próxima semana

en: No %1$s transients were found.
pt_BR: Não foram encontrados %1$s transitórios.

en: No additional events this month.
pt_BR: Sem eventos adicionais este mês.

en: No events found.
pt_BR: Nenhum evento encontrado.

en: No events.
pt_BR: Sem eventos.

en: Our complete user guide is available with full translation into dozens of languages on our website:
pt_BR: Nosso guia do usuário completo está disponível com tradução completa em dezenas de idiomas em nosso website:

en: Please copy the following text and include it in your message when emailing support.
pt_BR: Copie o texto a seguir e inclua-o em sua mensagem ao enviar suporte por e-mail.

en: Previous Page
pt_BR: Página anterior

en: Recurring event
pt_BR: Evento recorrente

en: Recurs daily
pt_BR: Repete diariamente

en: Recurs every %1$s days
pt_BR: Ocorre a cada %1$s dias

en: Recurs every %1$s months
pt_BR: Ocorre a cada %1$s meses

en: Recurs every %1$s weeks
pt_BR: Ocorre a cada %1$s semanas

en: Recurs every %1$s years
pt_BR: Ocorre a cada %1$s anos

en: Recurs monthly
pt_BR: Repete mensalmente

en: Recurs weekly
pt_BR: Repete semanalmente

en: Recurs yearly
pt_BR: Repete anualmente

en: Remove "Add ICS Calendar" button in Classic Editor
pt_BR: Remover o botão "Adicionar calendário ICS" no Editor Clássico

en: Resolved IP address for %1$s:
pt_BR: Endereço IP resolvido para %1$s:

en: Resources:
pt_BR: Recursos:

en: Results:
pt_BR: Resultados:

en: Save Changes
pt_BR: Salvar Alterações

en: Save to your calendar
pt_BR: Salve em seu calendário

en: Sets how long calendar feed data should be cached on the server (WordPress transients) before reloading. Default is 3600 (1 hour).
pt_BR: Define quanto tempo os dados de alimentação do calendário devem ser armazenados em cache no servidor (transientes do WordPress) antes de serem recarregados. O padrão é 3600 (1 hora).

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Shortcode Builder
pt_BR: Gerar Shortcode

en: Shortcode Overview
pt_BR: Visão geral do shortcode

en: Shortcode Parameters Reference
pt_BR: Referência de parâmetros de shortcode

en: Show event descriptions %1$s(change to a number in inserted shortcode to set word limit)%2$s
pt_BR: Mostrar descrições de eventos %1$s(mudar para um número no código de atalho inserido para definir o limite de palavras)%2$s

en: Show event locations %1$s(if available)%2$s
pt_BR: Mostrar locais de eventos %1$s(se disponível)%2$s

en: Show event organizers %1$s(if available)%2$s
pt_BR: Organizadores de eventos %1$s(se disponível)%2$s

en: Show past events
pt_BR: Mostrar eventos anteriores

en: Show/hide all
pt_BR: Mostrar/esconder tudo

en: Support
pt_BR: Suporte

en: System Report
pt_BR: Relatório do sistema

en: Test URL
pt_BR: Testar URL

en: Thank you for installing %1$s. Before creating your first calendar shortcode, please visit your %2$sGeneral Settings%3$s page and verify that your site language, timezone and date/time format settings are correct. See our %4$sUser Guide%5$s for more information.
pt_BR: Obrigado por instalar %1$s. Antes de criar seu primeiro atalho de calendário, visite sua página %2$sConfigurações Gerais%3$s e verifique se o idioma de seu site, fuso horário e configurações de formato de data/hora estão corretos. Consulte nosso %4$sGuia do Usuário%5$s para mais informações.

en: The "currentweek" shortcode attribute is deprecated. Please use view="week" in your shortcode instead.
pt_BR: O atributo de curto código "currentweek" é preterido. Por favor, use view="week" em seu shortcode em vez disso.

en: The "legendinline" shortcode attribute is deprecated. Please use legendstyle="inline" in your shortcode instead.
pt_BR: O atributo "legendinline" do atalho é depreciado. Por favor, use legenda="inline" em seu código de atalho.

en: The "url" property in your %1$s shortcode appears to contain HTML tags; most likely your URL has been turned into a clickable link. Your calendar may not display properly as a result. Please remove the clickable link in the shortcode.
pt_BR: A propriedade "url" em seu %1$s atalho parece conter tags HTML; muito provavelmente sua URL foi transformada em um link clicável. Como resultado, seu calendário pode não ser exibido corretamente. Por favor, remova o link clicável no código de atalho.

en: The r34ics_url_get_contents() function is no longer supported.
pt_BR: A função r34ics_url_get_contents() não é mais suportada.

en: This appears to be a valid ICS feed URL.
pt_BR: Esse parece ser um URL válido de feed do ICS.

en: This does not appear to be a valid ICS feed URL.
pt_BR: Esta não parece ser uma URL de alimentação ICS válida.

en: This week
pt_BR: Esta semana

en: This will immediately clear all existing cached calendar data (purge transients), forcing WordPress to reload all calendars the next time they are viewed. Caching will then resume as before.
pt_BR: Isso limpará imediatamente todos os dados de calendário existentes em cache (expurgo de transitórios), forçando o WordPress a recarregar todos os calendários na próxima vez que eles forem visualizados. Caching então retomará como antes.

en: Today
pt_BR: Hoje

en: Transient (cache) expiration
pt_BR: Validade transitória (cache)

en: Turn your Google Calendar, Microsoft Office 365 or Apple iCloud Calendar into a seamlessly integrated, auto-updating, zero-maintenance WordPress experience.
pt_BR: Transforme seu Calendário Google, Microsoft Office 365 ou Apple iCloud Calendar em uma experiência WordPress perfeitamente integrada, de atualização automática e com manutenção zero.

en: Upgrade to PRO!
pt_BR: Atualize para PRO!

en: Use legacy feed request method
pt_BR: Usar o método de solicitação de feed herdado

en: Use new parameter defaults (v.10.6)
pt_BR: Usar novos padrões de parâmetros (v.10.6)

en: User Guide
pt_BR: Guia do Usuário

en: Utilities
pt_BR: Ferramentas

en: View:
pt_BR: Ver:

en: Visit %1$s to learn more.
pt_BR: Visite %1$s para saber mais.

en: When checked, all calendars will render via AJAX (asynchronously after the page loads). This is especially useful in conjunction with other caching plugins, or if your calendars contain a large number of events. Normally, calendar data is sent directly in the HTML of the initial page load unless AJAX has been specified in the shortcode.
pt_BR: Quando marcada, todos os calendários serão renderizados via AJAX (de forma assíncrona após o carregamento da página). Isso é especialmente útil em conjunto com outros plug-ins de cache ou se os calendários contiverem um grande número de eventos. Normalmente, os dados do calendário são enviados diretamente no HTML do carregamento inicial da página, a menos que o AJAX tenha sido especificado no shortcode.

en: When contacting support, please include the %1$sSystem Report%2$s from this page.
pt_BR: Ao entrar em contato com o suporte, inclua o %1$sRelatório do sistema%2$s desta página.

en: Your feed URL appears to contain HTTP Basic Authentication credentials. Try turning off the %1$s option under the %2$s tab above.
pt_BR: Seu URL de feed parece conter credenciais de autenticação básica de HTTP. Tente desativar a opção %1$s na guia %2$s acima.

en: calendar event
pt_BR: evento do calendário

en: list
pt_BR: lista

en: month
pt_BR: mês

en: seconds
pt_BR: segundos

en: week
pt_BR: semana
