ICS Calendar - en to nn_NO translation catalogue (135 entries)

en: %1$s AJAX request bypassed nonce verification, due to configuration setting.
nn_NO: %1$s Ajax-forespørsel omgått nonce-verifisering, på grunn av konfigurasjonsinnstilling.

en: %1$s Data Cache
nn_NO: %1$s mellomlager for data

en: %1$s received.
nn_NO: %1$s mottatt.

en: %1$s version 10.6 introduced new default values for several shortcode parameters. New installations automatically use the new default values, but upgraded installations will continue to use the old default values, unless this box is checked. Read more about these changes on %2$sour blog%3$s.
nn_NO: %1$s versjon 10.6 introduserte nye standardverdiar for fleire kortkodeparametrar. Nye installasjonar brukar dei nye standardverdiane automatisk, men oppgraderte installasjonar vil halda fram med å bruka dei gamle standardverdiane, med mindre dette er kryssa av. Les meir om desse endringane på %2$s bloggen vår %3$s.

en: %1$sNew!%2$s Turns %3$s into a full calendar system. Create and manage events directly in WordPress and even integrate them seamlessly with your existing feeds.
nn_NO: %1$s Nytt!%2$s Gjer %3$s om til eit fullverdig kalendersystem. Opprett og administrer events direkte i WordPress og integrer dem sømløst med dine eksisterende feeds.

en: %1$sNote:%2$s Additional %3$sdisplay options%4$s are available by manually editing the shortcode after insertion.
nn_NO: %1$sMerk:%2$s Ekstra %3$svisningsalternativ %4$s er tilgjengelige ved manuell redigering av kortkoden etter innsetting.

en: %1$sPlease note:%2$s %3$s version 10.6 changes the default options for several shortcode settings. In order to maintain consistency, these new defaults are %4$snot%5$s enabled when upgrading from an earlier version. If you would like to learn more about the changes please read our %6$sblog post%7$s, or to switch to the new defaults, turn on the %8$s option on the %9$s settings%10$s page.
nn_NO: %1$sMerk:%2$s %3$s versjon 10.6 endrer standardalternativene for flere kortkodeinnstillinger. For å opprettholde konsistens er disse nye standardinnstillingene %4$snot%5$s aktivert ved oppgradering fra en tidligere versjon. Hvis du ønsker å lære mer om endringene, vennligst les %6$sblogginnlegget%7$s, eller for å bytte til de nye standardinnstillingene, slå på %8$s-alternativet i %9$s-innstillingene%10$s side.

en: %1$sPlease note:%2$s %3$s version 11.0 streamlines the way ICS feed URLs are retrieved. This change uses a standard built-in WordPress function, so it should be fully compatible with all existing installations. If you encounter any new issues after upgrading to version 11 or later, please visit the %4$sWordPress Support Forums%5$s for assistance.
nn_NO: %1$sVær oppmerksom på:%2$s %3$s versjon 11.0 effektiviserer måten ICS-feed-URL-er hentes på. Denne endringa nyttar ein standard innebygd WordPress-funksjon, så den skal vere fullt kompatibel med alle eksisterande installasjonar. Dersom du støter på nye problem etter oppgradering til versjon 11 eller seinare, kan du gå til %4$sWordPress Support Forums%5$s for å få hjelp.

en: %1$sSettings updated.%2$s You may need to refresh the page to see some changes.
nn_NO: %1$sInnstillingane er oppdaterte.%2$s Du må kanskje oppdatere sida for å sjå nokre endringar.

en: %1$sThis URL points to a file in your Media Library.%2$s While you should be able to use this URL in an %3$s shortcode, it will be a static snapshot of the calendar at the time the file was created, and will not reflect any future updates to the source calendar. Please see our %4$sUser Guide%5$s for instructions on obtaining your correct dynamic feed URL.
nn_NO: %1$sDenne URL-en peker til en fil i mediebiblioteket.%2$s Selv om du skal kunne bruke denne URL-en i en %3$s-kortkode, vil det være et statisk øyeblikksbilde av kalenderen på det tidspunktet filen ble opprettet, og vil ikke gjenspeile fremtidige oppdateringer til kildekalenderen. Se vår %4$sbrukerveiledning%5$s for instruksjoner om hvordan du får den korrekte dynamiske feed-URLen.

en: %1$sYou are running ICS Calendar in a WordPress Playground implementation.%2$s Because ICS Calendar is intended to run on a web server, some features may be unavailable or may not function properly.
nn_NO: %1$sDu køyrer ics Calendar i ein WordPress Playground-implementering.%2$s Fordi ics Calendar er meint å køyre på ein webtenar, kan det hende at enkelte funksjonar er utilgjengelege eller ikkje fungerer som dei skal.

en: %1$sYour site is currently using a UTC offset-based timezone setting.%2$s This can produce time display errors in the %3$s plugin in locations that observe Daylight Saving Time. Please %4$schange your timezone setting%5$s to the city nearest your location, in the same timezone, for proper time display. See our %6$sdocumentation%7$s for additional information on this issue.
nn_NO: %1$sNettstedet ditt bruker for øyeblikket en UTC-offset-basert tidssoneinnstilling.%2$s  Dette kan gi tidsvisningsfeil i %3$s programtillegget på steder som overholder sommertid. Vennligst %4$sendre tidssoneinnstillingen%5$s til byen som er nærmest posisjonen din, i samme tidssone, for riktig tidsvisning. Se %6$sdokumentasjonen%7$s for mer informasjon om dette problemet.

en: Add %1$s
nn_NO: Legg til %1$s

en: Additional Views
nn_NO: Tilleggsutsikt

en: Additional capabilities are added to the core month, basic, list and week views.
nn_NO: Tilleggsfunksjonar blir lagt til i kjernemånad-, basis-, liste- og vekevisningane.

en: All Day
nn_NO: Heile dagen

en: Allow access to these hostnames that resolve to reserved IP addresses
nn_NO: Gi tilgang til disse vertsnavnene som overgår til reserverte IP-adresser

en: Also please include the %1$s shortcode exactly as you have it entered on the affected page.
nn_NO: Inkluder også %1$s -kortkoden nøyaktig slik du har angitt den på den berørte siden.

en: Always use AJAX to render calendars (recommended)
nn_NO: Bruk alltid AJAX til å gjengi kalendere (anbefales)

en: An extensive %1$sUser Guide%2$s is available on our website. Below are some quick links to key resources in the documentation.
nn_NO: Ein omfattande %1$sbrukarhandbok %2$s er tilgjengeleg på nettsida vår. Under er nokre kjappe lenker til sentrale ressursar i dokumentasjonen.

en: An unknown error occurred while attempting to retrieve the requested URL.
nn_NO: Det oppstod ein ukjend feil under forsøk på å henta den førespurde nettadressa.

en: Be sure you are using a %1$ssubscribe%2$s URL, not a %3$sweb view%4$s URL.%5$s (Entering the URL directly in your web browser should download an %6$s file.)
nn_NO: Forsikre deg om at du bruker en %1$sabonnement%2$s URL-adresse, ikke en %3$s webvisning%4$s URL-adresse.%5$s (Hvis du angir URL-adressen direkte i nettleseren, skal du laste ned en %6$s -fil.)

en: By default, %1$s uses a nonce on AJAX requests, although this is not strictly needed, as the AJAX requests do not directly write anything to the database, and additional sanitization/validation code is in place. The nonce occasionally causes conflicts with certain caching plugins, especially %2$s. If you are using a caching plugin and find your AJAX calendars occasionally do not load, turn on this option to bypass the nonce.
nn_NO: Som standard bruker %1$s en nonce på AJAX-forespørsler, selv om dette ikke er strengt nødvendig, ettersom AJAX-forespørslene ikke skriver noe direkte til databasen, og ytterligere sanitiserings-/valideringskode er på plass. Nonce forårsaker av og til konflikter med visse caching-plugins, spesielt %2$s. Hvis du bruker en caching-plugin og finner at AJAX-kalenderene av og til ikke lastes inn, slå på dette alternativet for å omgå nonce.

en: By default, ICS Calendar adds an "Add ICS Calendar" button to the toolbar above the WYSIWYG editor when using Classic Editor. Check this box to remove the button. Has no effect on sites using the Block Editor (Gutenberg).
nn_NO: Som standard legger ics Kalender til en "Legg til ics Kalender" -knapp i verktøylinjen over WYSIWYG-editoren når du bruker Classic Editor. Merk av i denne boksen for å fjerne knappen. Har ingen effekt på nettsteder ved hjelp av Block Editor (Gutenberg).

en: Bypass nonce on AJAX requests
nn_NO: Bypass nonce på Ajax-forespørsler

en: Caching
nn_NO: hurtigbufring

en: Calendar Description:
nn_NO: Kalenderskildring:

en: Calendar Title:
nn_NO: Kalendertittel:

en: Cancelled
nn_NO: Avbrote

en: Clear Cached Calendar Data
nn_NO: Fjern hurtigbufrede kalenderdata

en: Cleared %1$s %2$s transient(s).
nn_NO: Tømte %1$s %2$s transient(er).

en: Click for more...
nn_NO: Klikk for mer…

en: Close
nn_NO: Lukk

en: Configure all calendar settings with an easy visual interface.
nn_NO: Konfigurer alle kalenderinnstillinger med et enkelt visuelt grensesnitt.

en: Contact:
nn_NO: Kontakt:

en: Could not retrieve data from the requested URL.
nn_NO: Klarte ikkje henta data frå den førespurde nettadressa.

en: Count:
nn_NO: Tal på:

en: Customizer
nn_NO: Tilpasser

en: Developer Resources
nn_NO: Utviklerressurser

en: Do even more with...
nn_NO: Gjør enda mer med...

en: Download
nn_NO: Last ned

en: Easily modify your calendar color palettes, fonts, and more, site-wide.
nn_NO: Endre enkelt kalenderfargepaletter, skrifter og mer, på tvers av hele området.

en: Enhanced Features
nn_NO: Forbedrede funksjoner

en: Enter feed URL...
nn_NO: Skriv inn kjelde-URL…

en: Enter one hostname per line.
nn_NO: Skriv inn ett vertsnavn per linje.

en: Error: Could not resolve IP address for %1$s.
nn_NO: Feil: Kunne ikke løse IP-adresse for %1$s.

en: FAQs and Tips
nn_NO: Ofte stilte spørsmål og tips

en: For assistance, please use our %1$ssupport request form%2$s.
nn_NO: For hjelp, bruk vårt %1$s support-skjema %2$s.

en: For your site security please do NOT post the System Report in the support forums.
nn_NO: For tryggleiken på nettstaden, IKKJE legg systemrapporten inn i støttefora.

en: Full, Up Next, Masonry, Month with Sidebar, Widget, and more.
nn_NO: Full, Opp Neste, Murverk, Måned med Sidebar, Widget, og mer.

en: General WordPress Settings
nn_NO: Generelle WordPress-innstillinger

en: Getting Started
nn_NO: Kom i gong

en: Go PRO!
nn_NO: Gå til Pro!

en: Hide past events
nn_NO: Skjule tidligere kurs

en: ICS Feed URL Tester
nn_NO: ICS feed URL-tester

en: ICS Feed URL:
nn_NO: URL-adresse for ICS-strøm:

en: ICS file could not be retrieved or was empty. Please verify URL is correct, and check your php.ini configuration to verify either cURL or allow_url_fopen is available. If you are using spaces to delimit multiple URLs, you may also wish to try using the pipe character instead. Affected URL:
nn_NO: ICS-filen kunne ikke hentes eller var tom. Kontroller at URL er riktig, og sjekk php.ini-konfigurasjonen for å bekrefte at cURL eller allow_url_fopen er tilgjengelig. Hvis du bruker mellomrom for å avgrense flere nettadresser, kan du også prøve å bruke rørtegnet i stedet. Berørt nettadresse:

en: If you are concerned that the plugin is not properly retrieving your feed, you can test the URL here.
nn_NO: Dersom du er bekymra for at plugin-modulen ikkje hentar feeden din på rett måte, kan du teste nettadressa her.

en: If your calendar is failing to load with an "out of memory" fatal error, try increasing the memory limit. A minimum of 512 MB is recommended. %1$s Notes: 1) Some hosting providers may not allow applications to override the server default setting. 2) It is not possible to set this option lower than the current default memory limit on your server.
nn_NO: Hvis kalenderen din ikke lastes inn med en "ute av minne" -feil, kan du prøve å øke minnegrensen. Minst 512 MB anbefales. %1$s Merknader: 1) Enkelte hosting-leverandører tillater kanskje ikke at programmer overstyrer serverens standardinnstilling. 2) Det er ikke mulig å sette dette alternativet lavere enn den gjeldende standardminnegrensen på serveren din.

en: If your calendar server is hosted on the same physical server as your website, is part of the same local network, or otherwise uses a %1$sreserved IP address%2$s, enter its hostname here to allow access. For multiple calendar servers, enter one hostname per line. See %3$sthe %4$s documentation%5$s for more information.
nn_NO: Dersom kalendertenaren din ligg på same fysiske tenar som nettstaden din, er ein del av same lokale nettverk, eller på annan måte nyttar ei %1$sreservert IP-adresse %2$s, skriv inn vertsnamnet her for å gje tilgang. For flere kalenderservere, skriv inn ett vertsnavn per linje. Sjå %3$s %4$s -dokumentasjonen%5$s for meir informasjon.

en: If your feed URL works with our online %1$sPreview%2$s tool, try turning on the %3$s option under the %4$s tab above.
nn_NO: Hvis feed-URL-en din fungerer med vårt nettbaserte %1$sPreview%2$s -verktøy, kan du prøve å slå på %3$s -alternativet under %4$s -fanen over.

en: If your site has stopped retrieving feeds after the version 11 update, turn on this option to use the legacy request method.
nn_NO: Hvis området har slutta å hente feeder etter versjon 11-oppdateringen, slår du på dette alternativet for å bruke den eldre forespørselsmetoden.

en: Increase memory limit when rendering calendars
nn_NO: Øk minnegrensen ved gjengivelse av kalendere

en: Insert %1$s
nn_NO: Sett inn %1$s

en: Last week
nn_NO: Forrige uke

en: Leave %1$s blank to include all upcoming events. %2$s must be a standard %3$sPHP date format string%4$s.
nn_NO: La %1$s stå tomt for å inkludere alle kommende hendelser. %2$s må være en standard %3$s PHP-datoformatstreng%4$s.

en: Leave empty to use calendar&rsquo;s default description. Enter %1$s to omit description altogether.
nn_NO: La stå tomt for å bruka standardskildringa for kalenderen. Skriv inn %1$s for å utelate beskrivinga heilt.

en: Leave empty to use calendar&rsquo;s default title. Enter %1$s to omit title altogether.
nn_NO: La stå tomt for å bruke kalenderens standardtittel. Skriv inn %1$s for å utelate tittelen.

en: Loading
nn_NO: Lastar

en: Map
nn_NO: Kart

en: Miscellaneous
nn_NO: Forskjellig

en: Next Page
nn_NO: Neste side

en: Next week
nn_NO: Neste veke

en: No %1$s transients were found.
nn_NO: Fant ingen %1$s transienter.

en: No additional events this month.
nn_NO: Ingen flere hendelser denne måneden.

en: No events found.
nn_NO: Ingen hendingar vart funne.

en: No events.
nn_NO: Ingen eventer.

en: Our complete user guide is available with full translation into dozens of languages on our website:
nn_NO: Vår komplette brukerveiledning er tilgjengelig med full oversettelse til dusinvis av språk på vår nettside:

en: Please copy the following text and include it in your message when emailing support.
nn_NO: Kopier følgende tekst og inkluder den i meldingen når du sender e-post til support.

en: Previous Page
nn_NO: Forrige side

en: Recurring event
nn_NO: Gjentagende arrangement

en: Recurs daily
nn_NO: Gjentas hver dag

en: Recurs every %1$s days
nn_NO: Gjentas hver %1$s dag

en: Recurs every %1$s months
nn_NO: Gjentas hver %1$s måned

en: Recurs every %1$s weeks
nn_NO: Gjentas hver %1$s uke

en: Recurs every %1$s years
nn_NO: Gjentas hvert %1$s år

en: Recurs monthly
nn_NO: Gjentas hver måned

en: Recurs weekly
nn_NO: Gjentas ukentlig

en: Recurs yearly
nn_NO: Gjentas årlig

en: Remove "Add ICS Calendar" button in Classic Editor
nn_NO: Fjern "Legg til ics kalender" -knappen i Classic Editor

en: Resolved IP address for %1$s:
nn_NO: Løst IP-adresse for %1$s:

en: Resources:
nn_NO: Ressurser:

en: Results:
nn_NO: Resultater:

en: Save Changes
nn_NO: Lagre endringer

en: Save to your calendar
nn_NO: Lagre i kalenderen din

en: Sets how long calendar feed data should be cached on the server (WordPress transients) before reloading. Default is 3600 (1 hour).
nn_NO: Vel kor lenge kalenderfeeddata skal bufrast på tenaren (WordPress-transientar) før dei vert lasta på nytt. Standard er 3600 (1 time).

en: Settings
nn_NO: Innstillingar

en: Shortcode Builder
nn_NO: Shortcode bygger

en: Shortcode Overview
nn_NO: Kortkodeoversikt

en: Shortcode Parameters Reference
nn_NO: Referanse til kortkodeparametere

en: Show event descriptions %1$s(change to a number in inserted shortcode to set word limit)%2$s
nn_NO: Vis hendingsskildringar %1$s(endra til eit tal i innsett kortkode for å setja ordgrense)%2$s

en: Show event locations %1$s(if available)%2$s
nn_NO: Vis arrangementsstader %1$s(om tilgjengeleg)%2$s

en: Show event organizers %1$s(if available)%2$s
nn_NO: Vis arrangementarrangørane %1$s(om tilgjengeleg)%2$s

en: Show past events
nn_NO: Vis tidligere kurs

en: Show/hide all
nn_NO: Vis/skjul

en: Support
nn_NO: Hjelp

en: System Report
nn_NO: Systemrapport

en: Test URL
nn_NO: Test-URL

en: Thank you for installing %1$s. Before creating your first calendar shortcode, please visit your %2$sGeneral Settings%3$s page and verify that your site language, timezone and date/time format settings are correct. See our %4$sUser Guide%5$s for more information.
nn_NO: Takk for at du installerte %1$s. Før du oppretter den første kalenderkortkoden, kan du gå til siden %2$sGenerelle innstillinger%3$s og bekrefte at innstillingene for nettstedspråk, tidssone og dato/klokkeslettformat er riktige. Se vår %4$sBrukerveiledning%5$s for mer informasjon.

en: The "currentweek" shortcode attribute is deprecated. Please use view="week" in your shortcode instead.
nn_NO: Kortkodeattributtet "currentweek" er avviklet. Bruk view="week" i kortkoden i stedet.

en: The "legendinline" shortcode attribute is deprecated. Please use legendstyle="inline" in your shortcode instead.
nn_NO: Kortkodeattributtet «legendinline» er utdatert. Bruk legendstyle ="inline" i kortkoden i stedet.

en: The "url" property in your %1$s shortcode appears to contain HTML tags; most likely your URL has been turned into a clickable link. Your calendar may not display properly as a result. Please remove the clickable link in the shortcode.
nn_NO: Egenskapen URL i %1$s -kortkoden ser ut til å inneholde HTML-koder. Sannsynligvis har URL-adressen blitt gjort om til en klikkbar lenke. Kalenderen din vil kanskje ikkje bli vist skikkeleg som følgje av dette. Fjern den klikkbare lenkja i kortkoden.

en: The r34ics_url_get_contents() function is no longer supported.
nn_NO: Funksjonen r34ics_url_get_contents() støttes ikke lenger.

en: This appears to be a valid ICS feed URL.
nn_NO: Dette ser ut til å være en gyldig ics feed-URL.

en: This does not appear to be a valid ICS feed URL.
nn_NO: Dette ser ikkje ut til å vera ei gyldig ICS-feed-URL.

en: This week
nn_NO: Denne veka

en: This will immediately clear all existing cached calendar data (purge transients), forcing WordPress to reload all calendars the next time they are viewed. Caching will then resume as before.
nn_NO: Dette vil umiddelbart fjerne alle eksisterende bufrede kalenderdata (rensingstransienter), og tvinge WordPress til å laste inn alle kalendere på nytt neste gang de blir sett på. Caching vil deretter fortsette som før.

en: Today
nn_NO: I dag

en: Transient (cache) expiration
nn_NO: Forbigåande (mellomlager) utløp

en: Turn your Google Calendar, Microsoft Office 365 or Apple iCloud Calendar into a seamlessly integrated, auto-updating, zero-maintenance WordPress experience.
nn_NO: Gjør Google Kalender, Microsoft Office 365 eller Apple iCloud Kalender til en sømløst integrert, automatisk oppdatert WordPress-opplevelse uten vedlikehold.

en: Upgrade to PRO!
nn_NO: Oppgrader til PRO!

en: Use legacy feed request method
nn_NO: Bruk eldre feed-forespørselsmetode

en: Use new parameter defaults (v.10.6)
nn_NO: Bruk nye parameterstandardar (v.10.6)

en: User Guide
nn_NO: Brukarrettleiing

en: Utilities
nn_NO: Verktøy

en: View:
nn_NO: Vis:

en: Visit %1$s to learn more.
nn_NO: Gå til %1$s for å finne ut mer.

en: When checked, all calendars will render via AJAX (asynchronously after the page loads). This is especially useful in conjunction with other caching plugins, or if your calendars contain a large number of events. Normally, calendar data is sent directly in the HTML of the initial page load unless AJAX has been specified in the shortcode.
nn_NO: Når dette er avkrysset, vil alle kalendere gjengis via AJAX (asynkront etter at siden er lastet inn). Dette er spesielt nyttig i samband med andre caching-plugins, eller hvis kalenderen din inneholder mange hendelser. Normalt blir kalenderdata sendt direkte i HTML-koden til den første sidelastingen, med mindre AJAX er spesifisert i kortkoden.

en: When contacting support, please include the %1$sSystem Report%2$s from this page.
nn_NO: Når du kontaktar kundestøtte, kan du ta med %1$s Systemrapport %2$s frå denne sida.

en: Your feed URL appears to contain HTTP Basic Authentication credentials. Try turning off the %1$s option under the %2$s tab above.
nn_NO: Nettadressen til feeden ser ut til å inneholde http Basic Authentication-legitimasjon. Prøv å slå av %1$s -alternativet under %2$s -fanen ovenfor.

en: calendar event
nn_NO: kalenderhending

en: list
nn_NO: liste

en: month
nn_NO: månad

en: seconds
nn_NO: sekunder

en: week
nn_NO: veke
