ICS Calendar - en to ja_JP translation catalogue (139 entries)

en: %1$s AJAX request bypassed nonce verification, due to configuration setting.
ja_JP: %1$s コンフィギュレーション設定により、AJAXリクエストがnonce検証をバイパスした。

en: %1$s Data Cache
ja_JP: %1$s データキャッシュ

en: %1$s received.
ja_JP: %1$sを受け取った。

en: %1$s version 10.6 introduced new default values for several shortcode parameters. New installations automatically use the new default values, but upgraded installations will continue to use the old default values, unless this box is checked. Read more about these changes on %2$sour blog%3$s.
ja_JP: %1$s バージョン 10.6 では、いくつかのショートコード パラメータに新しいデフォルト値が導入されました。 新しいインストールでは自動的に新しいデフォルト値が使用されますが、アップグレードされたインストールでは、このボックスがチェックされていない限り、引き続き古いデフォルト値が使用されます。 これらの変更について詳しくは、%2$sour ブログ%3$s をご覧ください。

en: %1$sNew!%2$s Turns %3$s into a full calendar system. Create and manage events directly in WordPress and even integrate them seamlessly with your existing feeds.
ja_JP: %1$sNew！%2$s %3$sを完全なカレンダーシステムに変えます。WordPressで直接イベントを作成・管理し、既存のフィードとシームレスに統合することもできます。

en: %1$sNote:%2$s Additional %3$sdisplay options%4$s are available by manually editing the shortcode after insertion.
ja_JP: %1$s注意：%2$s 追加の%3$s表示オプション%4$sは、挿入後にショートコードを手動で編集することで利用可能です。

en: %1$sPlease note:%2$s %3$s version 10.6 changes the default options for several shortcode settings. In order to maintain consistency, these new defaults are %4$snot%5$s enabled when upgrading from an earlier version. If you would like to learn more about the changes please read our %6$sblog post%7$s, or to switch to the new defaults, turn on the %8$s option on the %9$s settings%10$s page.
ja_JP: %1$s注意:%2$s %3$s バージョン 10.6 では、いくつかのショートコード設定のデフォルト オプションが変更されています。 一貫性を維持するために、これらの新しいデフォルトは、以前のバージョンからのアップグレード時に %4$snot%5$s 有効になっています。 変更の詳細については、%6$sブログ投稿%7$sをお読みください。新しいデフォルトに切り替えるには、%9$s 設定%10$sで%8$sオプションをオンにしてください。 ページ。

en: %1$sPlease note:%2$s %3$s version 11.0 streamlines the way ICS feed URLs are retrieved. This change uses a standard built-in WordPress function, so it should be fully compatible with all existing installations. If you encounter any new issues after upgrading to version 11 or later, please visit the %4$sWordPress Support Forums%5$s for assistance.
ja_JP: %1$sご注意：%2$s %3$s バージョン11.0では、ICSフィードURLの取得方法を合理化しました。この変更は WordPress の標準的な組み込み機能を使用しているため、既存のすべてのインストールと完全に互換性があります。バージョン 11 以降にアップグレードした後に新たな問題が発生した場合は、%4$sWordPress サポートフォーラム%5$s をご覧ください。

en: %1$sSettings updated.%2$s You may need to refresh the page to see some changes.
ja_JP: %1$s設定を更新しました。%2$sいくつかの変更を確認するには、ページを更新する必要があるかもしれません。

en: %1$sThis URL points to a file in your Media Library.%2$s While you should be able to use this URL in an %3$s shortcode, it will be a static snapshot of the calendar at the time the file was created, and will not reflect any future updates to the source calendar. Please see our %4$sUser Guide%5$s for instructions on obtaining your correct dynamic feed URL.
ja_JP: %1$sこの URL は、メディアライブラリ内のファイルを指しています。%2$s この URL を %3$s ショートコードで使用することはできますが、ファイルが作成された時点のカレンダーの静的スナップショットとなり、ソースカレンダーへの将来の更新は反映されません。正しいダイナミックフィードURLの取得方法については、%4$sユーザーガイド%5$sをご覧ください。

en: %1$sYou are running ICS Calendar in a WordPress Playground implementation.%2$s Because ICS Calendar is intended to run on a web server, some features may be unavailable or may not function properly.
ja_JP: %1$sWordPress Playgroundの実装でICS Calendarを実行しています。%2$s ICS Calendarはウェブサーバー上で実行することを目的としているため、一部の機能が利用できなかったり、正しく機能しない場合があります。

en: %1$sYour site is currently using a UTC offset-based timezone setting.%2$s This can produce time display errors in the %3$s plugin in locations that observe Daylight Saving Time. Please %4$schange your timezone setting%5$s to the city nearest your location, in the same timezone, for proper time display. See our %6$sdocumentation%7$s for additional information on this issue.
ja_JP: %1$sYour site is currently using a UTC offset-based timezone setting.%2$s.このため、夏時間を適用している地域では、%3$sプラグインで時刻の表示エラーが発生することがあります。%4$sタイムゾーン設定を%5$s同じタイムゾーンの最も近い都市に変更し、正しく時間を表示してください。この問題の詳細については、%6$sドキュメント%7$s を参照してください。

en: Add %1$s
ja_JP: %1$sを追加

en: Additional Views
ja_JP: 追加ビュー

en: Additional capabilities are added to the core month, basic, list and week views.
ja_JP: 中核となる月、基本、リスト、週ビューに追加機能が加わった。

en: All Day
ja_JP: 終日

en: Allow access to these hostnames that resolve to reserved IP addresses
ja_JP: 予約IPアドレスに解決するこれらのホスト名へのアクセスを許可する。

en: Also please include the %1$s shortcode exactly as you have it entered on the affected page.
ja_JP: また、対象ページに入力されている%1$sショートコードも正確に記載してください。

en: Always use AJAX to render calendars (recommended)
ja_JP: カレンダーのレンダリングには常にAJAXを使用すること（推奨）

en: An extensive %1$sUser Guide%2$s is available on our website. Below are some quick links to key resources in the documentation.
ja_JP: 広範な%1$sユーザーガイド%2$sは、私たちのウェブサイト上で利用可能です。以下は、ドキュメント内の主要リソースへのクイックリンクです。

en: An unknown error occurred while attempting to retrieve the requested URL.
ja_JP: 要求された URL を取得中に不明なエラーが発生しました。

en: Be sure you are using a %1$ssubscribe%2$s URL, not a %3$sweb view%4$s URL.%5$s (Entering the URL directly in your web browser should download an %6$s file.)
ja_JP: %3$sweb view%4$s URLではなく、%1$ssubscribe%2$s URLであることを確認してください%5$s （Webブラウザに直接URLを入力すると、%6$sファイルをダウンロードすることになります）。

en: By default, %1$s uses a nonce on AJAX requests, although this is not strictly needed, as the AJAX requests do not directly write anything to the database, and additional sanitization/validation code is in place. The nonce occasionally causes conflicts with certain caching plugins, especially %2$s. If you are using a caching plugin and find your AJAX calendars occasionally do not load, turn on this option to bypass the nonce.
ja_JP: デフォルトでは、%1$sはAJAXリクエストでnonceを使用しますが、AJAXリクエストは直接データベースに何も書き込まず、追加のサニタイズ/バリデーションコードが配置されているので、これは厳密には必要ではありません。nonceは特定のキャッシュプラグイン、特に%2$sと衝突することがあります。キャッシュプラグインを使用していて、AJAXカレンダーがロードされないことがある場合は、nonceをバイパスするためにこのオプションをオンにしてください。

en: By default, ICS Calendar adds an "Add ICS Calendar" button to the toolbar above the WYSIWYG editor when using Classic Editor. Check this box to remove the button. Has no effect on sites using the Block Editor (Gutenberg).
ja_JP: デフォルトでは、ICS CalendarはClassic Editorを使用している場合、WYSIWYG Editorの上のツールバーに「Add ICS Calendar」ボタンを追加します。このボタンを削除するには、このボックスをチェックしてください。ブロックエディター（Gutenberg）を使用しているサイトには影響しません。

en: Bypass nonce on AJAX requests
ja_JP: AJAXリクエストでnonceをバイパスする

en: CSS Guide
ja_JP: CSSガイド

en: Caching
ja_JP: キャッシュ

en: Calendar Builder
ja_JP: カレンダービルダー

en: Calendar Description:
ja_JP: カレンダーの説明

en: Calendar Title:
ja_JP: カレンダーのタイトル

en: Cancelled
ja_JP: キャンセル

en: Clear Cached Calendar Data
ja_JP: キャッシュされたカレンダーデータを消去する

en: Cleared %1$s %2$s transient(s).
ja_JP: %1$s %2$sトランジェントをクリアしました。

en: Click for more...
ja_JP: 詳細については、ここをクリックしてください。

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Configure all calendar settings with an easy visual interface.
ja_JP: 簡単なビジュアル・インターフェースですべてのカレンダー設定を行います。

en: Contact:
ja_JP: 連絡先:

en: Could not retrieve data from the requested URL.
ja_JP: 要求された URL からデータを取得できませんでした。

en: Count:
ja_JP: カウント数

en: Customizer
ja_JP: カスタマイザー

en: Developer Resources
ja_JP: 開発者向けリソース

en: Do even more with...
ja_JP: さらに多くのことを...

en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: Easily modify your calendar color palettes, fonts, and more, site-wide.
ja_JP: カレンダーのカラーパレットやフォントなどを、サイト全体で簡単に変更できます。

en: Enhanced Features
ja_JP: 強化された機能

en: Enter feed URL...
ja_JP: フィード URL を入力します。

en: Enter one hostname per line.
ja_JP: 1行に1つのホスト名を入力する。

en: Error: Could not resolve IP address for %1$s.
ja_JP: エラー：%1$sのIPアドレスを解決できませんでした。

en: FAQs and Tips
ja_JP: よくある質問とヒント

en: For assistance, please use our %1$ssupport request form%2$s.
ja_JP: サポートについては、%1$sサポートリクエストフォーム%2$sをご利用ください。

en: For your site security please do NOT post the System Report in the support forums.
ja_JP: サイトのセキュリティのため、システムレポートをサポートフォーラムに投稿しないでください。

en: Format:
ja_JP: フォーマット:

en: Full, Up Next, Masonry, Month with Sidebar, Widget, and more.
ja_JP: Full、Up Next、Masonry、Month with Sidebar、Widgetなど。

en: General WordPress Settings
ja_JP: WordPressの一般設定

en: Getting Started
ja_JP: はじめに

en: Go PRO!
ja_JP: プロに行く!

en: Hide past events
ja_JP: 過去のイベントを非表示にする

en: ICS Events
ja_JP: ICSイベント

en: ICS Feed URL Tester
ja_JP: ICS フィード URL テスター

en: ICS Feed URL:
ja_JP: ICSフィードのURLです。

en: ICS file could not be retrieved or was empty. Please verify URL is correct, and check your php.ini configuration to verify either cURL or allow_url_fopen is available. If you are using spaces to delimit multiple URLs, you may also wish to try using the pipe character instead. Affected URL:
ja_JP: ICS ファイルを取得できなかったか、空でした。URL が正しいことを確認し、php.ini の設定を確認して、cURL またはallow_url_fopenが使用可能であることを確認してください。複数の URL を区切るためにスペースを使用している場合は、代わりにパイプ文字を使用することもできます。影響を受ける URL:

en: If you are concerned that the plugin is not properly retrieving your feed, you can test the URL here.
ja_JP: プラグインがフィードを正しく取得していないと心配な場合は、ここでURLをテストすることができます。

en: If your calendar is failing to load with an "out of memory" fatal error, try increasing the memory limit. A minimum of 512 MB is recommended. %1$s Notes: 1) Some hosting providers may not allow applications to override the server default setting. 2) It is not possible to set this option lower than the current default memory limit on your server.
ja_JP: カレンダーが "メモリ不足 "の致命的なエラーで読み込めない場合は、メモリ制限を増やしてみてください。最低512MBを推奨します。%1$s 注意事項1) ホスティングプロバイダによっては、アプリケーションがサーバーのデフォルト設定を上書きすることを許可しない場合があります。2) このオプションをサーバーの現在のデフォルトのメモリ制限より低く設定することはできません。

en: If your calendar server is hosted on the same physical server as your website, is part of the same local network, or otherwise uses a %1$sreserved IP address%2$s, enter its hostname here to allow access. For multiple calendar servers, enter one hostname per line. See %3$sthe %4$s documentation%5$s for more information.
ja_JP: カレンダーサーバーがウェブサイトと同じ物理サーバーでホストされている場合、同じローカルネットワークの一部である場合、または%1$s予約済みIPアドレス%2$sを使用している場合は、ここにホスト名を入力してアクセスを許可します。複数のカレンダーサーバーの場合は、1行に1つのホスト名を入力してください。詳細については、%3$sドキュメント%4$s%5$sを参照してください。

en: If your feed URL works with our online %1$sPreview%2$s tool, try turning on the %3$s option under the %4$s tab above.
ja_JP: フィードのURLが、オンラインの%1$sプレビュー%2$sツールで機能する場合は、上記の%4$sタブにある%3$sオプションをオンにしてみてください。

en: If your site has stopped retrieving feeds after the version 11 update, turn on this option to use the legacy request method.
ja_JP: バージョン11のアップデート後にフィードの取得を停止した場合は、このオプションをオンにしてレガシーリクエストメソッドを使用してください。

en: Increase memory limit when rendering calendars
ja_JP: カレンダーのレンダリング時のメモリ制限を増やす

en: Insert %1$s
ja_JP: インサート %1$s

en: Last week
ja_JP: 前週

en: Leave %1$s blank to include all upcoming events. %2$s must be a standard %3$sPHP date format string%4$s.
ja_JP: %1$s は空白のままにしておくと、今後開催されるすべてのイベントが含まれます。%2$sは標準的な%3$sPHPの日付フォーマット文字列%4$sである必要があります。

en: Leave empty to use calendar&rsquo;s default description. Enter %1$s to omit description altogether.
ja_JP: カレンダーのデフォルトの説明を使用する場合は、空のままにしてください。%1$s を入力すると、説明文が省略されます。

en: Leave empty to use calendar&rsquo;s default title. Enter %1$s to omit title altogether.
ja_JP: カレンダーのデフォルトタイトルを使用する場合は、空欄にしてください。タイトルを省略する場合は、%1$sを入力してください。

en: Loading
ja_JP: 読み込み中

en: Map
ja_JP: マップ

en: Miscellaneous
ja_JP: その他

en: Next Page
ja_JP: 次のページ

en: Next week
ja_JP: 来週

en: No %1$s transients were found.
ja_JP: %1$s トランジェントは見つかりませんでした。

en: No additional events this month.
ja_JP: 今月は追加のイベントはありません。

en: No events found.
ja_JP: イベントが見つかりませんでした。

en: No events.
ja_JP: イベントはありません。

en: Our complete user guide is available with full translation into dozens of languages on our website:
ja_JP: ユーザーガイドの全文を、数十ヶ国語に翻訳してホームページで公開しています。

en: Please copy the following text and include it in your message when emailing support.
ja_JP: サポートにメールを送信する際は、次のテキストをコピーしてメッセージに含めてください。

en: Previous Page
ja_JP: 前のページ

en: Recurring event
ja_JP: 繰り返しイベントの新規作成

en: Recurs daily
ja_JP: 毎日繰り返し

en: Recurs every %1$s days
ja_JP: %1$s日ごとに再発

en: Recurs every %1$s months
ja_JP: %1$sヵ月ごとに再発

en: Recurs every %1$s weeks
ja_JP: %1$s週間ごとに再発

en: Recurs every %1$s years
ja_JP: %1$s年ごとに再発

en: Recurs monthly
ja_JP: 毎月繰り返し

en: Recurs weekly
ja_JP: 毎週繰り返し

en: Recurs yearly
ja_JP: 毎年繰り返し

en: Remove "Add ICS Calendar" button in Classic Editor
ja_JP: クラシックエディターの「ICSカレンダーを追加」ボタンを削除

en: Resolved IP address for %1$s:
ja_JP: %1$sの解決済みIPアドレス：

en: Resources:
ja_JP: リソースです：

en: Results:
ja_JP: 結果 :

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: Save to your calendar
ja_JP: カレンダーへの保存

en: Sets how long calendar feed data should be cached on the server (WordPress transients) before reloading. Default is 3600 (1 hour).
ja_JP: カレンダーフィードのデータを再読み込みする前に、サーバにキャッシュする時間（WordPressの過渡期）を設定します。デフォルトは3600（1時間）です。

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Shortcode Builder
ja_JP: ショートコードビルダー

en: Shortcode Overview
ja_JP: ショートコードの概要

en: Shortcode Parameters Reference
ja_JP: ショートコード・パラメータ・リファレンス

en: Show event descriptions %1$s(change to a number in inserted shortcode to set word limit)%2$s
ja_JP: イベントの説明文を表示する %1$s(挿入したショートコードで数値に変更し、字数制限を設定)%2$s。

en: Show event locations %1$s(if available)%2$s
ja_JP: イベントの場所を表示する %1$s(利用可能な場合)%2$s。

en: Show event organizers %1$s(if available)%2$s
ja_JP: イベント主催者を表示する %1$s(存在する場合)%2$s。

en: Show past events
ja_JP: 過去のイベントを表示

en: Show/hide all
ja_JP: すべて表示/非表示

en: Support
ja_JP: サポート

en: System Report
ja_JP: システムレポート

en: Test URL
ja_JP: URL のテスト

en: Thank you for installing %1$s. Before creating your first calendar shortcode, please visit your %2$sGeneral Settings%3$s page and verify that your site language, timezone and date/time format settings are correct. See our %4$sUser Guide%5$s for more information.
ja_JP: %1$s をインストールしていただき、ありがとうございます。最初のカレンダーショートコードを作成する前に、%2$s一般設定%3$sページで、サイトの言語、タイムゾーン、日付/時間形式の設定が正しいかどうかを確認してください。詳細については、%4$sユーザーガイド%5$sを参照してください。

en: The "currentweek" shortcode attribute is deprecated. Please use view="week" in your shortcode instead.
ja_JP: 「現在の週」のショートコード属性は推奨されていません。代わりに、ショートコードでview="week"を使用してください。

en: The "legendinline" shortcode attribute is deprecated. Please use legendstyle="inline" in your shortcode instead.
ja_JP: ショートコード属性の "legendinline "は非推奨です。代わりにショートコードで legendstyle="inline" を使用してください。

en: The "url" property in your %1$s shortcode appears to contain HTML tags; most likely your URL has been turned into a clickable link. Your calendar may not display properly as a result. Please remove the clickable link in the shortcode.
ja_JP: %1$s ショートコードの "url "プロパティにHTMLタグが含まれているように見えますが、これはURLがクリック可能なリンクに変換された可能性があります。その結果、カレンダーが正しく表示されない可能性があります。ショートコード内のクリッカブルリンクを削除してください。

en: The r34ics_url_get_contents() function is no longer supported.
ja_JP: r34ics_url_get_contents()関数はサポートされなくなりました。

en: This appears to be a valid ICS feed URL.
ja_JP: これは有効なICSフィードURLのようです。

en: This does not appear to be a valid ICS feed URL.
ja_JP: これは有効なICSフィードのURLではないようです。

en: This week
ja_JP: 今週

en: This will immediately clear all existing cached calendar data (purge transients), forcing WordPress to reload all calendars the next time they are viewed. Caching will then resume as before.
ja_JP: これにより、キャッシュされた既存のカレンダーデータがすべてすぐに消去され(一時的な削除)、次回表示される時に WordPress はすべてのカレンダーを再ロードする必要があります。キャッシュは以前と同じ状態で再開されます。

en: Today
ja_JP: 今日

en: Transient (cache) expiration
ja_JP: 一時的な（キャッシュの）有効期限

en: Turn your Google Calendar, Microsoft Office 365 or Apple iCloud Calendar into a seamlessly integrated, auto-updating, zero-maintenance WordPress experience.
ja_JP: Googleカレンダー、Microsoft Office 365、Apple iCloudカレンダーをシームレスに統合し、自動更新、ゼロメンテナンスのWordPress体験に変えることができます。

en: Upgrade to PRO!
ja_JP: プロ版へアップグレード!

en: Use legacy feed request method
ja_JP: レガシーフィードリクエストメソッドを使用する

en: Use new parameter defaults (v.10.6)
ja_JP: 新しいパラメータのデフォルトを使用 (v.10.6)

en: User Guide
ja_JP: ユーザーガイド

en: Utilities
ja_JP: ユーティリティー

en: View:
ja_JP: 眺望:

en: Visit %1$s to learn more.
ja_JP: 詳しくは%1$sをご覧いただきたい。

en: When checked, all calendars will render via AJAX (asynchronously after the page loads). This is especially useful in conjunction with other caching plugins, or if your calendars contain a large number of events. Normally, calendar data is sent directly in the HTML of the initial page load unless AJAX has been specified in the shortcode.
ja_JP: チェックした場合、すべてのカレンダーはAJAX経由でレンダリングされます。これは他のキャッシュプラグインと併用する場合や、カレンダーに多数のイベントが含まれる場合に特に便利です。通常、カレンダーデータは、ショートコードでAJAXが指定されていない限り、最初のページロードのHTMLで直接送信されます。

en: When contacting support, please include the %1$sSystem Report%2$s from this page.
ja_JP: サポートにご連絡の際は、本ページの%1$sシステムレポート%2$sを明記してください。

en: Your feed URL appears to contain HTTP Basic Authentication credentials. Try turning off the %1$s option under the %2$s tab above.
ja_JP: フィードのURLにHTTPベーシック認証の認証情報が含まれているようです。上記の%2$sタブの%1$sオプションをオフにしてみてください。

en: calendar event
ja_JP: カレンダーイベント

en: list
ja_JP: リスト

en: month
ja_JP: 月

en: seconds
ja_JP: 秒

en: week
ja_JP: 週
