ICS Calendar - en to it_IT translation catalogue (137 entries)

note: translators: 1. HTML tag 2. HTML tag
en: %1$sYou are running ICS Calendar in a WordPress Playground implementation.%2$s Because ICS Calendar is intended to run on a web server, some features may be unavailable or may not function properly.
it_IT: %1$sSi sta eseguendo ICS Calendar in un'implementazione di WordPress Playground.%2$s Poiché ICS Calendar è destinato a essere eseguito su un server web, alcune funzioni potrebbero non essere disponibili o non funzionare correttamente.

note: translators: 1. HTML tag 2. HTML tag 3: Plugin name (do not translate) and HTML tags 4. HTML tag 5. HTML tag 6. HTML tag 7. HTML tag
en: %1$sYour site is currently using a UTC offset-based timezone setting.%2$s This can produce time display errors in the %3$s plugin in locations that observe Daylight Saving Time. Please %4$schange your timezone setting%5$s to the city nearest your location, in the same timezone, for proper time display. See our %6$sdocumentation%7$s for additional information on this issue.
it_IT: %1$sIl vostro sito sta attualmente utilizzando un'impostazione del fuso orario basata sull'offset UTC.%2$s Questo può produrre errori di visualizzazione dell'ora nel plugin %3$s nelle località che osservano l'ora legale. Si prega di %4$scambiare l'impostazione del fuso orario%5$s con la città più vicina alla propria posizione, nello stesso fuso orario, per una corretta visualizzazione dell'ora. Per ulteriori informazioni su questo problema, consultare la nostra %6$sdocumentazione%7$s.

en: Utilities
it_IT: Servizi

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: User Guide
it_IT: Guida dell'utente

en: Support
it_IT: Supporto

en: Upgrade to PRO!
it_IT: Passa a PRO!

en: Show/hide all
it_IT: Mostra/nascondi tutto

en: ICS file could not be retrieved or was empty. Please verify URL is correct, and check your php.ini configuration to verify either cURL or allow_url_fopen is available. If you are using spaces to delimit multiple URLs, you may also wish to try using the pipe character instead. Affected URL:
it_IT: Impossibile recuperare il file ICS o vuoto. Verifica che l'URL sia corretto e controlla la configurazione di php.ini per verificare che cURL o allow_url_fopen sia disponibile. Se si utilizzano spazi per delimitare più URL, è anche possibile provare a utilizzare il carattere barra verticale. URL interessato:

en: Hide past events
it_IT: Nascondi eventi passati

en: Show past events
it_IT: Mostra eventi passati

en: Contact:
it_IT: Contatto:

en: Resources:
it_IT: Risorse:

en: Click for more...
it_IT: Clicca per saperne di più...

en: Save to your calendar
it_IT: Salva nel tuo calendario

en: Download
it_IT: Scarica

en: Cancelled
it_IT: Annullato

en: The "currentweek" shortcode attribute is deprecated. Please use view="week" in your shortcode instead.
it_IT: L'attributo shortcode "currentweek" è deprecato. Si prega di utilizzare view="week" nello shortcode.

en: The "legendinline" shortcode attribute is deprecated. Please use legendstyle="inline" in your shortcode instead.
it_IT: L'attributo shortcode "legendinline" è deprecato. Utilizzare invece legendstyle="inline" nel codice breve.

note: translators: 1: Plugin name (do not translate)
en: Cleared %1$s %2$s transient(s).
it_IT: Cancellati %1$s %2$s transitori.

note: translators: 1: Plugin name (do not translate)
en: No %1$s transients were found.
it_IT: Non sono stati trovati transitori %1$s.

note: translators: 1. Additional translation string and HTML tags 2. Additional translation string and HTML tags
en: Your feed URL appears to contain HTTP Basic Authentication credentials. Try turning off the %1$s option under the %2$s tab above.
it_IT: L'URL del feed sembra contenere credenziali di autenticazione di base HTTP. Provate a disattivare l'opzione %1$s nella scheda %2$s qui sopra.

en: Use legacy feed request method
it_IT: Utilizzare il metodo di richiesta di alimentazione tradizionale

note: translators: 1. HTML tag 2. HTML tag 3. Additional translation string and HTML tags 4. Additional translation string and HTML tags
en: If your feed URL works with our online %1$sPreview%2$s tool, try turning on the %3$s option under the %4$s tab above.
it_IT: Se l'URL del vostro feed funziona con il nostro strumento %1$sAnteprima%2$s online, provate ad attivare l'opzione %3$s nella scheda %4$s qui sopra.

note: translators: 1. HTML tag 2. HTML tag 3: Plugin name (do not translate) 4. HTML tag 5. HTML tag
en: %1$sThis URL points to a file in your Media Library.%2$s While you should be able to use this URL in an %3$s shortcode, it will be a static snapshot of the calendar at the time the file was created, and will not reflect any future updates to the source calendar. Please see our %4$sUser Guide%5$s for instructions on obtaining your correct dynamic feed URL.
it_IT: %1$sQuesto URL punta a un file nella Libreria multimediale.%2$s Anche se dovrebbe essere possibile utilizzare questo URL in un %3$s shortcode, si tratterà di un'istantanea statica del calendario al momento della creazione del file e non rifletterà eventuali aggiornamenti futuri del calendario di origine. Per istruzioni su come ottenere l'URL corretto del feed dinamico, consultare la %4$sGuida per l'utente%5$s.

note: translators: 1. Dynamic value and HTML tags
en: Error: Could not resolve IP address for %1$s.
it_IT: Errore: Impossibile risolvere l'indirizzo IP per %1$s.

note: translators: 1. Dynamic value and HTML tags
en: Resolved IP address for %1$s:
it_IT: Indirizzo IP risolto per %1$s:

note: translators: 1. HTML tag 2. HTML tag
en: %1$sSettings updated.%2$s You may need to refresh the page to see some changes.
it_IT: %1$sImpostazioni aggiornate.%2$s Potrebbe essere necessario aggiornare la pagina per vedere alcune modifiche.

en: calendar event
it_IT: evento del calendario

en: Map
it_IT: Mappa

en: Recurring event
it_IT: Evento ricorrente

note: translators: 1. Dynamic value
en: Recurs every %1$s years
it_IT: Si ripete ogni %1$s anni

en: Recurs yearly
it_IT: Ricorre ogni anno

note: translators: 1. Dynamic value
en: Recurs every %1$s months
it_IT: Si ripete ogni %1$s mesi

en: Recurs monthly
it_IT: Ricorre mensilmente

note: translators: 1. Dynamic value
en: Recurs every %1$s weeks
it_IT: Si ripete ogni %1$s settimane

en: Recurs weekly
it_IT: Ricorre settimanalmente

note: translators: 1. Dynamic value
en: Recurs every %1$s days
it_IT: Si ripete ogni %1$s giorni

en: Recurs daily
it_IT: Ricorre ogni giorno

note: translators: 1: Plugin name (do not translate)
en: The "url" property in your %1$s shortcode appears to contain HTML tags; most likely your URL has been turned into a clickable link. Your calendar may not display properly as a result. Please remove the clickable link in the shortcode.
it_IT: La proprietà "url" dello shortcode %1$s sembra contenere tag HTML; molto probabilmente l'URL è stato trasformato in un link cliccabile. Di conseguenza, il calendario potrebbe non essere visualizzato correttamente. Si prega di rimuovere il link cliccabile nel codice breve.

en: The r34ics_url_get_contents() function is no longer supported.
it_IT: La funzione r34ics_url_get_contents() non è più supportata.

note: translators: 1: Plugin name (do not translate) and HTML tags 2. HTML tag 3. HTML tag 4. HTML tag 5. HTML tag
en: Thank you for installing %1$s. Before creating your first calendar shortcode, please visit your %2$sGeneral Settings%3$s page and verify that your site language, timezone and date/time format settings are correct. See our %4$sUser Guide%5$s for more information.
it_IT: Grazie per aver installato %1$s. Prima di creare il primo shortcode del calendario, visitare la pagina %2$sImpostazioni generali%3$s e verificare che la lingua del sito, il fuso orario e il formato data/ora siano corretti. Per ulteriori informazioni, consultare la %4$sGuida all'uso%5$s.

note: translators: 1. HTML tag 2. HTML tag 3: Plugin name (do not translate) 4. HTML tag 5. HTML tag
en: %1$sPlease note:%2$s %3$s version 11.0 streamlines the way ICS feed URLs are retrieved. This change uses a standard built-in WordPress function, so it should be fully compatible with all existing installations. If you encounter any new issues after upgrading to version 11 or later, please visit the %4$sWordPress Support Forums%5$s for assistance.
it_IT: %1$sNota bene:%2$s %3$s la versione 11.0 ottimizza il modo in cui vengono recuperati gli URL dei feed ICS. Questa modifica utilizza una funzione standard integrata di WordPress, pertanto dovrebbe essere pienamente compatibile con tutte le installazioni esistenti. Se si riscontrano nuovi problemi dopo l'aggiornamento alla versione 11 o successiva, visitare il %4$sForum di supporto di WordPress%5$s per ricevere assistenza.

note: translators: 1. HTML tag 2. HTML tag 3: Plugin name (do not translate) 4. HTML tag 5. HTML tag 6. HTML tag 7. HTML tag 8. Additional translation string and HTML tags 9. HTML tag and plugin name (do not translate) 10. HTML tag
en: %1$sPlease note:%2$s %3$s version 10.6 changes the default options for several shortcode settings. In order to maintain consistency, these new defaults are %4$snot%5$s enabled when upgrading from an earlier version. If you would like to learn more about the changes please read our %6$sblog post%7$s, or to switch to the new defaults, turn on the %8$s option on the %9$s settings%10$s page.
it_IT: %1$sNota bene:%2$s %3$s la versione 10.6 modifica le opzioni predefinite per diverse impostazioni degli shortcode. Per mantenere la coerenza, queste nuove impostazioni predefinite non sono %4$sabilitate%5$s quando si effettua l'aggiornamento da una versione precedente. Per saperne di più sulle modifiche, leggere il nostro %6$spost sul blog%7$s, oppure per passare alle nuove impostazioni predefinite, attivare l'opzione %8$s nella pagina %9$s delle impostazioni%10$s.

en: Use new parameter defaults (v.10.6)
it_IT: Utilizzare i nuovi parametri predefiniti (v.10.6)

note: translators: 1: Plugin name (do not translate)
en: %1$s AJAX request bypassed nonce verification, due to configuration setting.
it_IT: %1$s La richiesta AJAX ha aggirato la verifica del nonce, a causa dell'impostazione della configurazione.

note: translators: 1: Plugin name (do not translate)
en: Add %1$s
it_IT: Aggiungi %1$s

en: Close
it_IT: Chiudi

en: ICS Feed URL:
it_IT: URL del feed ICS:

note: translators: 1. HTML tag 2. HTML tag 3. HTML tag 4. HTML tag 5. HTML tag 6. Do not translate
en: Be sure you are using a %1$ssubscribe%2$s URL, not a %3$sweb view%4$s URL.%5$s (Entering the URL directly in your web browser should download an %6$s file.)
it_IT: Assicurarsi di utilizzare un %1$sURL di sottoscrizione%2$s, non un %3$sURL di visualizzazione web%4$s.%5$s (Inserendo l'URL direttamente nel browser web si dovrebbe scaricare un %6$s file)

en: Calendar Title:
it_IT: Titolo del calendario:

note: translators: 1. Do not translate
en: Leave empty to use calendar&rsquo;s default title. Enter %1$s to omit title altogether.
it_IT: Lasciare vuoto per utilizzare il titolo predefinito del calendario. Inserire %1$s per omettere del tutto il titolo.

en: Calendar Description:
it_IT: Descrizione del calendario:

note: translators: 1. Do not translate
en: Leave empty to use calendar&rsquo;s default description. Enter %1$s to omit description altogether.
it_IT: Lasciare vuoto per utilizzare la descrizione predefinita del calendario. Inserire %1$s per omettere del tutto la descrizione.

en: View:
it_IT: Mostra:

en: month
it_IT: mese

en: list
it_IT: lista

en: week
it_IT: settimana

en: Count:
it_IT: Conteggio:

en: Format:
it_IT: Formato:

note: translators: 1. Additional translation string and HTML tags 2. Additional translation string and HTML tags 3. HTML tag 4. HTML tag
en: Leave %1$s blank to include all upcoming events. %2$s must be a standard %3$sPHP date format string%4$s.
it_IT: Lasciare %1$s vuoto per includere tutti i prossimi eventi. %2$s deve essere una stringa di formato data standard %3$sPHP%4$s.

note: translators: 1. HTML tag 2. HTML tag
en: Show event descriptions %1$s(change to a number in inserted shortcode to set word limit)%2$s
it_IT: Mostra le descrizioni degli eventi %1$s (cambiare in un numero nello shortcode inserito per impostare il limite di parole)%2$s

note: translators: 1. HTML tag 2. HTML tag
en: Show event locations %1$s(if available)%2$s
it_IT: Mostra i luoghi dell'evento %1$s(se disponibile)%2$s

note: translators: 1. HTML tag 2. HTML tag
en: Show event organizers %1$s(if available)%2$s
it_IT: Mostra gli organizzatori dell'evento %1$s(se disponibile)%2$s

note: translators: 1. HTML tag 2. HTML tag 3. HTML tag 4. HTML tag
en: %1$sNote:%2$s Additional %3$sdisplay options%4$s are available by manually editing the shortcode after insertion.
it_IT: %1$sNota:%2$s Ulteriori %3$sopzioni di visualizzazione%4$s sono disponibili modificando manualmente lo shortcode dopo l'inserimento.

note: translators: 1: Plugin name (do not translate)
en: Insert %1$s
it_IT: Inserire %1$s

en: Getting Started
it_IT: Per Iniziare

en: System Report
it_IT: Rapporto Sistema

en: Save Changes
it_IT: Salva modifiche

note: translators: 1. HTML tag 2. HTML tag
en: An extensive %1$sUser Guide%2$s is available on our website. Below are some quick links to key resources in the documentation.
it_IT: Sul nostro sito web è disponibile un'ampia %1$sGuida per l'utente%2$s. Di seguito sono riportati alcuni collegamenti rapidi alle risorse chiave della documentazione.

en: General WordPress Settings
it_IT: Impostazioni generali di WordPress

en: Shortcode Overview
it_IT: Panoramica dei codici brevi

en: Shortcode Builder
it_IT: Codice Costruttore

en: Shortcode Parameters Reference
it_IT: Riferimento ai parametri dello shortcode

en: FAQs and Tips
it_IT: Domande frequenti e suggerimenti

en: CSS Guide
it_IT: Guida CSS

en: Developer Resources
it_IT: Risorse per gli sviluppatori

en: Loading
it_IT: Caricamento

en: Always use AJAX to render calendars (recommended)
it_IT: Usare sempre AJAX per rendere i calendari (consigliato)

en: When checked, all calendars will render via AJAX (asynchronously after the page loads). This is especially useful in conjunction with other caching plugins, or if your calendars contain a large number of events. Normally, calendar data is sent directly in the HTML of the initial page load unless AJAX has been specified in the shortcode.
it_IT: Quando è selezionata, tutti i calendari saranno resi tramite AJAX (in modo asincrono dopo il caricamento della pagina). Ciò è particolarmente utile in combinazione con altri plugin di caching o se i calendari contengono un gran numero di eventi. Normalmente, i dati del calendario vengono inviati direttamente nell'HTML del caricamento iniziale della pagina, a meno che non sia stato specificato AJAX nel codice breve.

en: Bypass nonce on AJAX requests
it_IT: Bypassare il nonce sulle richieste AJAX

note: translators: 1: Plugin name (do not translate) 2: Plugin name (do not translate)
en: By default, %1$s uses a nonce on AJAX requests, although this is not strictly needed, as the AJAX requests do not directly write anything to the database, and additional sanitization/validation code is in place. The nonce occasionally causes conflicts with certain caching plugins, especially %2$s. If you are using a caching plugin and find your AJAX calendars occasionally do not load, turn on this option to bypass the nonce.
it_IT: Per impostazione predefinita, %1$s utilizza un nonce per le richieste AJAX, anche se non è strettamente necessario, in quanto le richieste AJAX non scrivono direttamente nulla nella base dati e viene utilizzato un codice di sanificazione/validazione aggiuntivo. Il nonce causa occasionalmente conflitti con alcuni plugin di caching, in particolare %2$s. Se si utilizza un plugin di caching e si nota che i calendari AJAX non vengono caricati, attivare questa opzione per bypassare il nonce.

en: Increase memory limit when rendering calendars
it_IT: Aumenta il limite di memoria durante il rendering dei calendari

note: translators: 1. HTML tag
en: If your calendar is failing to load with an "out of memory" fatal error, try increasing the memory limit. A minimum of 512 MB is recommended. %1$s Notes: 1) Some hosting providers may not allow applications to override the server default setting. 2) It is not possible to set this option lower than the current default memory limit on your server.
it_IT: Se il calendario non si carica con un errore fatale di "memoria esaurita", provare ad aumentare il limite di memoria. Si consiglia un minimo di 512 MB. %1$s Note: 1) Alcuni provider di hosting potrebbero non consentire alle applicazioni di superare l'impostazione predefinita del server. 2) Non è possibile impostare questa opzione al di sotto del limite di memoria predefinito del server.

en: If your site has stopped retrieving feeds after the version 11 update, turn on this option to use the legacy request method.
it_IT: Se il sito ha smesso di recuperare i feed dopo l'aggiornamento della versione 11, attivare questa opzione per utilizzare il metodo di richiesta precedente.

en: Allow access to these hostnames that resolve to reserved IP addresses
it_IT: Consentire l'accesso a questi nomi host che si risolvono in indirizzi IP riservati

note: translators: 1. HTML tag 2. HTML tag 3. HTML tag 4: Plugin name (do not translate) 5. HTML tag
en: If your calendar server is hosted on the same physical server as your website, is part of the same local network, or otherwise uses a %1$sreserved IP address%2$s, enter its hostname here to allow access. For multiple calendar servers, enter one hostname per line. See %3$sthe %4$s documentation%5$s for more information.
it_IT: Se il server del calendario è ospitato sullo stesso server fisico del sito web, fa parte della stessa rete locale o utilizza un indirizzo IP %1$sriservato%2$s, inserire qui il suo nome host per consentire l'accesso. Per i server di calendario multipli, inserire un nome host per riga. Per ulteriori informazioni, consultare %3$sla documentazione %4$s%5$s.

en: Enter one hostname per line.
it_IT: Inserire un nome di host per riga.

en: Caching
it_IT: Cache

en: Transient (cache) expiration
it_IT: Scadenza transitoria (cache)

en: seconds
it_IT: secondi

en: Sets how long calendar feed data should be cached on the server (WordPress transients) before reloading. Default is 3600 (1 hour).
it_IT: Imposta per quanto tempo i dati del feed del calendario devono essere memorizzati nella cache del server (transitori di WordPress) prima di essere ricaricati. L'impostazione predefinita è 3600 (1 ora).

en: Miscellaneous
it_IT: Varie

en: Remove "Add ICS Calendar" button in Classic Editor
it_IT: Rimuovere il pulsante "Aggiungi calendario ICS" nell'Editor classico

en: By default, ICS Calendar adds an "Add ICS Calendar" button to the toolbar above the WYSIWYG editor when using Classic Editor. Check this box to remove the button. Has no effect on sites using the Block Editor (Gutenberg).
it_IT: Per impostazione predefinita, ICS Calendar aggiunge un pulsante "Aggiungi calendario ICS" alla barra degli strumenti sopra l'editor WYSIWYG quando si utilizza l'editor classico. Selezionare questa casella per rimuovere il pulsante. Non ha effetto sui siti che utilizzano l'editor a blocchi (Gutenberg).

note: translators: 1: Plugin name (do not translate) 2. HTML tag 3. HTML tag
en: %1$s version 10.6 introduced new default values for several shortcode parameters. New installations automatically use the new default values, but upgraded installations will continue to use the old default values, unless this box is checked. Read more about these changes on %2$sour blog%3$s.
it_IT: %1$s versione 10.6 ha introdotto nuovi valori predefiniti per diversi parametri dei codici brevi. Le nuove installazioni utilizzano automaticamente i nuovi valori predefiniti, ma le installazioni aggiornate continueranno a utilizzare i vecchi valori predefiniti, a meno che non sia selezionata questa casella. Per ulteriori informazioni su queste modifiche, consultare %2$sil nostro blog%3$s.

en: Our complete user guide is available with full translation into dozens of languages on our website:
it_IT: La nostra guida completa per l'utente è disponibile sul nostro sito web con la traduzione completa in decine di lingue:

note: translators: 1. HTML tag 2. HTML tag
en: For assistance, please use our %1$ssupport request form%2$s.
it_IT: Per assistenza, utilizzare il nostro %1$smodulo di richiesta assistenza%2$s.

note: translators: 1. HTML tag 2. HTML tag
en: When contacting support, please include the %1$sSystem Report%2$s from this page.
it_IT: Quando si contatta l'assistenza, includere il %1$sRapporto di sistema%2$s da questa pagina.

en: Do even more with...
it_IT: Fare ancora di più con...

en: ICS Events
it_IT: Eventi ICS

note: translators: 1: HTML tag 2: HTML tag 3: Plugin name (do not translate)
en: %1$sNew!%2$s Turns %3$s into a full calendar system. Create and manage events directly in WordPress and even integrate them seamlessly with your existing feeds.
it_IT: %1$sNuovo!%2$s Trasforma %3$s in un sistema di calendario completo. Create e gestite gli eventi direttamente in WordPress e integrateli perfettamente con i vostri feed esistenti.

en: Additional Views
it_IT: Visualizzazioni aggiuntive

en: Full, Up Next, Masonry, Month with Sidebar, Widget, and more.
it_IT: Completo, Up Next, Masonry, Month with Sidebar, Widget e altri ancora.

en: Calendar Builder
it_IT: Generatore di calendari

en: Configure all calendar settings with an easy visual interface.
it_IT: Configurate tutte le impostazioni del calendario con una semplice interfaccia visiva.

en: Customizer
it_IT: Personalizza

en: Easily modify your calendar color palettes, fonts, and more, site-wide.
it_IT: Modificate facilmente le palette di colori del calendario, i caratteri e altro ancora, in tutto il sito.

en: Enhanced Features
it_IT: Caratteristiche avanzate

en: Additional capabilities are added to the core month, basic, list and week views.
it_IT: Sono state aggiunte ulteriori funzionalità alle visualizzazioni di base del mese, della base, dell'elenco e della settimana.

note: translators: 1. Link (do not translate)
en: Visit %1$s to learn more.
it_IT: Visitate %1$s per saperne di più.

en: Go PRO!
it_IT: Vai PRO!

note: translators: 1: Plugin name (do not translate)
en: %1$s Data Cache
it_IT: %1$s Cache dati

en: Clear Cached Calendar Data
it_IT: Cancellare i dati del calendario memorizzati nella cache

en: This will immediately clear all existing cached calendar data (purge transients), forcing WordPress to reload all calendars the next time they are viewed. Caching will then resume as before.
it_IT: Questo rilamenterà immediatamente tutti i dati del calendario memorizzati nella cache esistenti (elimina i transitori), costringendo WordPress a ricaricare tutti i calendari la prossima volta che vengono visualizzati. La memorizzazione nella cache riprenderà quindi come prima.

en: If you are concerned that the plugin is not properly retrieving your feed, you can test the URL here.
it_IT: Se si teme che il plugin non riesca a recuperare correttamente il feed, è possibile testare l'URL qui.

en: Enter feed URL...
it_IT: Immettere l'URL del feed in...

en: Results:
it_IT: Risultati:

note: translators: 1: Dynamic value
en: %1$s received.
it_IT: %1$s ricevuto.

en: This appears to be a valid ICS feed URL.
it_IT: Questo sembra essere un URL di alimentazione ICS valido.

en: This does not appear to be a valid ICS feed URL.
it_IT: Questo non sembra essere un URL di alimentazione ICS valido.

en: Could not retrieve data from the requested URL.
it_IT: Impossibile recuperare i dati dall'URL richiesto.

en: An unknown error occurred while attempting to retrieve the requested URL.
it_IT: Si è verificato un errore sconosciuto durante il tentativo di recuperare l'URL richiesto.

en: Please copy the following text and include it in your message when emailing support.
it_IT: Copiare il testo seguente e includerlo nel messaggio quando si invia un'e-mail al supporto.

note: translators: 1: Plugin name (do not translate)
en: Also please include the %1$s shortcode exactly as you have it entered on the affected page.
it_IT: Si prega inoltre di includere lo shortcode %1$s esattamente come è stato inserito nella pagina interessata.

en: For your site security please do NOT post the System Report in the support forums.
it_IT: Per la sicurezza del sito, NON pubblicare il Rapporto di sistema nei forum di supporto.

en: No events found.
it_IT: Nessun evento trovato.

en: Previous Page
it_IT: Pagina precedente

en: Next Page
it_IT: Pagina successiva

en: All Day
it_IT: Tutto il giorno

en: Today
it_IT: Oggi

en: No events.
it_IT: Nessun evento.

en: No additional events this month.
it_IT: Nessun evento aggiuntivo questo mese.

en: Last week
it_IT: La settimana scorsa

en: This week
it_IT: Questa settimana

en: Next week
it_IT: La settimana prossima

note: Description of the plugin/theme
en: Turn your Google Calendar, Microsoft Office 365 or Apple iCloud Calendar into a seamlessly integrated, auto-updating, zero-maintenance WordPress experience.
it_IT: Trasformate il vostro calendario Google, Microsoft Office 365 o Apple iCloud in un'esperienza WordPress perfettamente integrata, ad aggiornamento automatico e senza manutenzione.
