ICS Calendar - en to de_DE translation catalogue (136 entries)

en: %1$s AJAX request bypassed nonce verification, due to configuration setting.
de_DE: %1$s Die AJAX-Anfrage hat die Nonce-Prüfung umgangen, aufgrund einer Konfigurationseinstellung.

en: %1$s Data Cache
de_DE: %1$s Daten-Cache

en: %1$s received.
de_DE: %1$s erhalten.

en: %1$s version 10.6 introduced new default values for several shortcode parameters. New installations automatically use the new default values, but upgraded installations will continue to use the old default values, unless this box is checked. Read more about these changes on %2$sour blog%3$s.
de_DE: %1$s Mit Version 10.6 wurden neue Standardwerte für mehrere Shortcode-Parameter eingeführt. Neue Installationen verwenden automatisch die neuen Standardwerte, aber aktualisierte Installationen verwenden weiterhin die alten Standardwerte, sofern dieses Kästchen nicht aktiviert ist. Lesen Sie mehr über diese Änderungen in %2$sunserem Blog%3$s.

en: %1$sNew!%2$s Turns %3$s into a full calendar system. Create and manage events directly in WordPress and even integrate them seamlessly with your existing feeds.
de_DE: %1$sNeu!%2$s Verwandelt %3$s in ein vollständiges Kalendersystem. Erstellen und verwalten Sie Ereignisse direkt in WordPress und integrieren Sie sie sogar nahtlos in Ihre bestehenden Feeds.

en: %1$sNote:%2$s Additional %3$sdisplay options%4$s are available by manually editing the shortcode after insertion.
de_DE: %1$sHinweis:%2$s Zusätzliche %3$sAnzeigeoptionen%4$s sind verfügbar, indem Sie den Shortcode nach dem Einfügen manuell bearbeiten.

en: %1$sPlease note:%2$s %3$s version 10.6 changes the default options for several shortcode settings. In order to maintain consistency, these new defaults are %4$snot%5$s enabled when upgrading from an earlier version. If you would like to learn more about the changes please read our %6$sblog post%7$s, or to switch to the new defaults, turn on the %8$s option on the %9$s settings%10$s page.
de_DE: %1$sBitte beachten Sie:%2$s %3$s Version 10.6 ändert die Standardoptionen für mehrere Shortcode-Einstellungen. Um die Konsistenz zu wahren, sind diese neuen Standardeinstellungen %4$snicht%5$s aktiviert, wenn Sie ein Upgrade von einer früheren Version durchführen. Wenn Sie mehr über die Änderungen erfahren möchten, lesen Sie bitte unseren %6$sBlog-Beitrag%7$s. Um zu den neuen Standardeinstellungen zu wechseln, aktivieren Sie die Option %8$s auf der Seite %9$sEinstellungen%10$s.

en: %1$sPlease note:%2$s %3$s version 11.0 streamlines the way ICS feed URLs are retrieved. This change uses a standard built-in WordPress function, so it should be fully compatible with all existing installations. If you encounter any new issues after upgrading to version 11 or later, please visit the %4$sWordPress Support Forums%5$s for assistance.
de_DE: %1$sBitte beachten Sie:%2$s %3$s Version 11.0 optimiert die Art und Weise, wie ICS-Feed-URLs abgerufen werden. Diese Änderung verwendet eine standardmäßig eingebaute WordPress-Funktion, so dass sie mit allen bestehenden Installationen vollständig kompatibel sein sollte. Sollten Sie nach dem Upgrade auf Version 11 oder höher auf neue Probleme stoßen, besuchen Sie bitte die %4$sWordPress Support-Foren%5$s, um Hilfe zu erhalten.

en: %1$sSettings updated.%2$s You may need to refresh the page to see some changes.
de_DE: %1$sEinstellungen aktualisiert.%2$s Möglicherweise müssen Sie die Seite aktualisieren, um einige Änderungen zu sehen.

en: %1$sThis URL points to a file in your Media Library.%2$s While you should be able to use this URL in an %3$s shortcode, it will be a static snapshot of the calendar at the time the file was created, and will not reflect any future updates to the source calendar. Please see our %4$sUser Guide%5$s for instructions on obtaining your correct dynamic feed URL.
de_DE: %1$sDiese URL verweist auf eine Datei in Ihrer Mediathek.%2$s Sie sollten diese URL zwar in einem %3$sShortcode verwenden können, aber es handelt sich dabei um einen statischen Schnappschuss des Kalenders zum Zeitpunkt der Erstellung der Datei, der keine zukünftigen Aktualisierungen des Quellkalenders widerspiegelt. In unserem %4$sBenutzerhandbuch%5$s finden Sie Anweisungen, wie Sie die korrekte URL für Ihren dynamischen Feed erhalten.

en: %1$sYou are running ICS Calendar in a WordPress Playground implementation.%2$s Because ICS Calendar is intended to run on a web server, some features may be unavailable or may not function properly.
de_DE: %1$sSie führen ICS Calendar in einer WordPress Playground-Implementierung aus.%2$sDa ICS Calendar für die Ausführung auf einem Webserver vorgesehen ist, sind einige Funktionen möglicherweise nicht verfügbar oder funktionieren nicht ordnungsgemäß.

en: %1$sYour site is currently using a UTC offset-based timezone setting.%2$s This can produce time display errors in the %3$s plugin in locations that observe Daylight Saving Time. Please %4$schange your timezone setting%5$s to the city nearest your location, in the same timezone, for proper time display. See our %6$sdocumentation%7$s for additional information on this issue.
de_DE: %1$sDeine Website verwendet derzeit eine UTC-Zeitversatz-basierte Zeitzoneneinstellung.%2$s Dies kann zu Zeitanzeigefehlern im %3$s-Plugin an Orten führen, welche die Sommerzeit verwenden. Bitte ändere für eine korrekte Zeitanzeige %4$sdeine Zeitzoneneinstellung%5$s in die Stadt, die deinem Standort in der gleichen Zeitzone am nächsten liegt. Weitere Informationen zu diesem Thema findest du in der %6$sDokumentation%7$s.

en: Add %1$s
de_DE: Hinzufügen %1$s

en: Additional Views
de_DE: Zusätzliche Ansichten

en: Additional capabilities are added to the core month, basic, list and week views.
de_DE: Die Monats-, Basis-, Listen- und Wochenansichten werden um zusätzliche Funktionen erweitert.

en: All Day
de_DE: Ganztägig

en: Allow access to these hostnames that resolve to reserved IP addresses
de_DE: Erlauben Sie den Zugriff auf diese Hostnamen, die zu reservierten IP-Adressen aufgelöst werden

en: Also please include the %1$s shortcode exactly as you have it entered on the affected page.
de_DE: Bitte fügen Sie auch den %1$s Shortcode genau so ein, wie Sie ihn auf der betroffenen Seite eingegeben haben.

en: Always use AJAX to render calendars (recommended)
de_DE: Verwenden Sie immer AJAX zur Darstellung von Kalendern (empfohlen)

en: An extensive %1$sUser Guide%2$s is available on our website. Below are some quick links to key resources in the documentation.
de_DE: Ein ausführliches %1$sBenutzerhandbuch%2$s ist auf unserer Website verfügbar. Nachfolgend finden Sie einige kurze Links zu den wichtigsten Ressourcen in der Dokumentation.

en: An unknown error occurred while attempting to retrieve the requested URL.
de_DE: Beim Versuch, die angeforderte URL abzurufen, ist ein unbekannter Fehler aufgetreten.

en: Be sure you are using a %1$ssubscribe%2$s URL, not a %3$sweb view%4$s URL.%5$s (Entering the URL directly in your web browser should download an %6$s file.)
de_DE: Vergewissern Sie sich, dass Sie eine %1$sabonnierte%2$s URL verwenden, keine %3$sWebansicht%4$s URL.%5$s (Wenn Sie die URL direkt in Ihren Webbrowser eingeben, wird eine %6$s Datei heruntergeladen)

en: By default, %1$s uses a nonce on AJAX requests, although this is not strictly needed, as the AJAX requests do not directly write anything to the database, and additional sanitization/validation code is in place. The nonce occasionally causes conflicts with certain caching plugins, especially %2$s. If you are using a caching plugin and find your AJAX calendars occasionally do not load, turn on this option to bypass the nonce.
de_DE: Standardmäßig verwendet %1$s bei AJAX-Anfragen ein Nonce, obwohl dies nicht unbedingt erforderlich ist, da die AJAX-Anfragen nichts direkt in die Datenbank schreiben und zusätzlicher Code zur Bereinigung/Validierung vorhanden ist. Das Nonce verursacht gelegentlich Konflikte mit bestimmten Caching-Plugins, insbesondere %2$s. Wenn Sie ein Caching-Plugin verwenden und feststellen, dass Ihre AJAX-Kalender gelegentlich nicht geladen werden, aktivieren Sie diese Option, um die Nonce zu umgehen.

en: By default, ICS Calendar adds an "Add ICS Calendar" button to the toolbar above the WYSIWYG editor when using Classic Editor. Check this box to remove the button. Has no effect on sites using the Block Editor (Gutenberg).
de_DE: Standardmäßig fügt ICS Calendar der Symbolleiste oberhalb des WYSIWYG-Editors eine Schaltfläche "ICS Calendar hinzufügen" hinzu, wenn Sie den Classic Editor verwenden. Markieren Sie dieses Feld, um die Schaltfläche zu entfernen. Hat keine Auswirkungen auf Websites, die den Block Editor (Gutenberg) verwenden.

en: Bypass nonce on AJAX requests
de_DE: Umgehung der Nonce bei AJAX-Anfragen

en: CSS Guide
de_DE: CSS-Leitfaden

en: Caching
de_DE: Zwischenspeicher

en: Calendar Builder
de_DE: Kalender-Generator

en: Calendar Description:
de_DE: Kalender Beschreibung:

en: Calendar Title:
de_DE: Kalender Titel:

en: Cancelled
de_DE: Abgesagt

en: Clear Cached Calendar Data
de_DE: Zwischengespeicherte Kalenderdaten löschen

en: Cleared %1$s %2$s transient(s).
de_DE: Gelöschte %1$s %2$s Transiente(n).

en: Click for more...
de_DE: Klicke für mehr...

en: Close
de_DE: Schließen

en: Configure all calendar settings with an easy visual interface.
de_DE: Konfigurieren Sie alle Kalendereinstellungen über eine einfache visuelle Schnittstelle.

en: Contact:
de_DE: Kontakt:

en: Could not retrieve data from the requested URL.
de_DE: Daten von der angeforderten URL konnten nicht abgerufen werden.

en: Count:
de_DE: Anzahl:

en: Customizer
de_DE: Anpassen

en: Developer Resources
de_DE: Ressourcen für Entwickler

en: Do even more with...
de_DE: Machen Sie noch mehr mit...

en: Easily modify your calendar color palettes, fonts, and more, site-wide.
de_DE: Ändern Sie ganz einfach die Farbpaletten, Schriftarten und vieles mehr Ihres Kalenders, und zwar standortübergreifend.

en: Enhanced Features
de_DE: Verbesserte Funktionen

en: Enter feed URL...
de_DE: Feed-URL eingeben...

en: Enter one hostname per line.
de_DE: Geben Sie einen Hostnamen pro Zeile ein.

en: Error: Could not resolve IP address for %1$s.
de_DE: Fehler: IP-Adresse für %1$s konnte nicht aufgelöst werden.

en: FAQs and Tips
de_DE: FAQs und Tipps

en: For assistance, please use our %1$ssupport request form%2$s.
de_DE: Wenn Sie Hilfe benötigen, verwenden Sie bitte unser %1$sSupport-Anfrageformular%2$s.

en: For your site security please do NOT post the System Report in the support forums.
de_DE: Aus Gründen der Sicherheit Ihrer Website sollten Sie den Systembericht NICHT in den Support-Foren veröffentlichen.

en: Full, Up Next, Masonry, Month with Sidebar, Widget, and more.
de_DE: Voll, Up Next, Masonry, Monat mit Seitenleiste, Widget, und mehr.

en: General WordPress Settings
de_DE: Allgemeine WordPress-Einstellungen

en: Getting Started
de_DE: Erste Schritte

en: Go PRO!
de_DE: PRO erwerben!

en: Hide past events
de_DE: Vergangene Termine ausblenden

en: ICS Events
de_DE: ICS Veranstaltungen

en: ICS Feed URL Tester
de_DE: ICS-Feed-URL-Tester

en: ICS file could not be retrieved or was empty. Please verify URL is correct, and check your php.ini configuration to verify either cURL or allow_url_fopen is available. If you are using spaces to delimit multiple URLs, you may also wish to try using the pipe character instead. Affected URL:
de_DE: Die ICS-Datei konnte nicht abgerufen werden oder war leer. Überprüfe, ob die URL korrekt ist, und überprüfe deine php.ini-Konfiguration, um sicherzustellen, dass entweder cURL oder allow_url_fopen verfügbar ist. Wenn du Leerzeichen zum Trennen mehrerer URLs verwendest, kannst du auch versuchen stattdessen das Pipe-Zeichen zu verwenden. Betroffene URL:

en: If you are concerned that the plugin is not properly retrieving your feed, you can test the URL here.
de_DE: Wenn Sie sich Sorgen machen, dass das Plugin Ihren Feed nicht richtig abruft, können Sie die URL hier testen.

en: If your calendar is failing to load with an "out of memory" fatal error, try increasing the memory limit. A minimum of 512 MB is recommended. %1$s Notes: 1) Some hosting providers may not allow applications to override the server default setting. 2) It is not possible to set this option lower than the current default memory limit on your server.
de_DE: Wenn Ihr Kalender mit der Fehlermeldung "kein Speicher" geladen wird, versuchen Sie, das Speicherlimit zu erhöhen. Ein Minimum von 512 MB wird empfohlen. %1$s Anmerkungen: 1) Einige Hosting-Provider erlauben es Anwendungen möglicherweise nicht, die Standardeinstellung des Servers zu überschreiben. 2) Es ist nicht möglich, diese Option niedriger einzustellen als das aktuelle Standard-Speicherlimit auf Ihrem Server.

en: If your calendar server is hosted on the same physical server as your website, is part of the same local network, or otherwise uses a %1$sreserved IP address%2$s, enter its hostname here to allow access. For multiple calendar servers, enter one hostname per line. See %3$sthe %4$s documentation%5$s for more information.
de_DE: Wenn Ihr Kalenderserver auf demselben physischen Server wie Ihre Website gehostet wird, Teil desselben lokalen Netzwerks ist oder anderweitig eine %1$sreservierte IP-Adresse%2$s verwendet, geben Sie hier seinen Hostnamen ein, um den Zugriff zu ermöglichen. Bei mehreren Kalenderservern geben Sie einen Hostnamen pro Zeile ein. Weitere Informationen finden Sie in %3$sder %4$sDokumentation%5$s.

en: If your feed URL works with our online %1$sPreview%2$s tool, try turning on the %3$s option under the %4$s tab above.
de_DE: Wenn Ihre Feed-URL mit unserem Online-Tool %1$sVorschau%2$s funktioniert, versuchen Sie, die Option %3$s auf der Registerkarte %4$s oben zu aktivieren.

en: If your site has stopped retrieving feeds after the version 11 update, turn on this option to use the legacy request method.
de_DE: Wenn Ihre Website seit dem Update auf Version 11 keine Feeds mehr abruft, aktivieren Sie diese Option, um die alte Abfragemethode zu verwenden.

en: Increase memory limit when rendering calendars
de_DE: Speicherlimit beim Rendern von Kalendern erhöhen

en: Insert %1$s
de_DE: Einfügen %1$s

en: Last week
de_DE: Letzte Woche

en: Leave %1$s blank to include all upcoming events. %2$s must be a standard %3$sPHP date format string%4$s.
de_DE: Lassen Sie %1$s leer, um alle anstehenden Ereignisse einzuschließen. %2$s muss eine standardmäßige %3$sPHP-Zeichenkette im Datumsformat sein%4$s.

en: Leave empty to use calendar&rsquo;s default description. Enter %1$s to omit description altogether.
de_DE: Leer lassen, um die Standardbeschreibung des Kalenders zu verwenden. Geben Sie %1$s ein, um die Beschreibung ganz wegzulassen.

en: Leave empty to use calendar&rsquo;s default title. Enter %1$s to omit title altogether.
de_DE: Leer lassen, um den Standardtitel des Kalenders zu verwenden. Geben Sie %1$s ein, um den Titel ganz wegzulassen.

en: Loading
de_DE: Laden

en: Map
de_DE: Karte

en: Miscellaneous
de_DE: Verschiedenes

en: Next Page
de_DE: Nächste Seite

en: Next week
de_DE: Nächste Woche

en: No %1$s transients were found.
de_DE: Es wurden keine %1$s Transienten gefunden.

en: No additional events this month.
de_DE: Keine zusätzlichen Termine in diesem Monat.

en: No events found.
de_DE: Keine Termine gefunden.

en: No events.
de_DE: Keine Termine.

en: Our complete user guide is available with full translation into dozens of languages on our website:
de_DE: Unser komplettes Benutzerhandbuch ist mit vollständiger Übersetzung in Dutzende von Sprachen auf unserer Website verfügbar:

en: Please copy the following text and include it in your message when emailing support.
de_DE: Bitte kopiere den folgenden Text und füge ihn in deine E-Mail an den Support ein.

en: Previous Page
de_DE: Vorherige Seite

en: Recurring event
de_DE: Sich wiederholender Termin

en: Recurs daily
de_DE: Wiederholt sich täglich

en: Recurs every %1$s days
de_DE: Wiederkehrend alle %1$s Tage

en: Recurs every %1$s months
de_DE: Wiederkehrend alle %1$s Monate

en: Recurs every %1$s weeks
de_DE: Tritt alle %1$s Wochen auf

en: Recurs every %1$s years
de_DE: Tritt alle %1$s Jahre auf

en: Recurs monthly
de_DE: Wiederholt sich monatlich

en: Recurs weekly
de_DE: Wiederholt sich wöchentlich

en: Recurs yearly
de_DE: Wiederholt sich jährlich

en: Remove "Add ICS Calendar" button in Classic Editor
de_DE: Entfernen Sie die Schaltfläche "ICS-Kalender hinzufügen" im Classic Editor

en: Resolved IP address for %1$s:
de_DE: Aufgelöste IP-Adresse für %1$s:

en: Resources:
de_DE: Ressourcen:

en: Results:
de_DE: Resultate:

en: Save Changes
de_DE: Änderungen speichern

en: Save to your calendar
de_DE: In deinem Kalender speichern

en: Sets how long calendar feed data should be cached on the server (WordPress transients) before reloading. Default is 3600 (1 hour).
de_DE: Legt fest, wie lange die Daten des Kalenderfeeds auf dem Server zwischengespeichert werden sollen (WordPress-Transienten), bevor sie neu geladen werden. Der Standardwert ist 3600 (1 Stunde).

en: Settings
de_DE: Einstellungen

en: Shortcode Builder
de_DE: Shortcode-Builder

en: Shortcode Overview
de_DE: Shortcode Übersicht

en: Shortcode Parameters Reference
de_DE: Referenz der Shortcode-Parameter

en: Show event descriptions %1$s(change to a number in inserted shortcode to set word limit)%2$s
de_DE: Ereignisbeschreibungen anzeigen %1$s(im eingefügten Shortcode in eine Zahl ändern, um ein Wortlimit festzulegen)%2$s

en: Show event locations %1$s(if available)%2$s
de_DE: Ereignisorte anzeigen %1$s(falls verfügbar)%2$s

en: Show event organizers %1$s(if available)%2$s
de_DE: Organisatoren der Veranstaltung anzeigen %1$s(falls verfügbar)%2$s

en: Show past events
de_DE: Vergangene Termine anzeigen

en: Show/hide all
de_DE: Alle ein-/ausblenden

en: Support
de_DE: Unterstützung

en: System Report
de_DE: Systembericht

en: Test URL
de_DE: Test-URL

en: Thank you for installing %1$s. Before creating your first calendar shortcode, please visit your %2$sGeneral Settings%3$s page and verify that your site language, timezone and date/time format settings are correct. See our %4$sUser Guide%5$s for more information.
de_DE: Vielen Dank für die Installation von %1$s. Bevor Sie Ihren ersten Kalender-Shortcode erstellen, besuchen Sie bitte Ihre Seite %2$sAllgemeine Einstellungen%3$s und überprüfen Sie, ob die Einstellungen für Sprache, Zeitzone und Datums-/Zeitformat Ihrer Website korrekt sind. Weitere Informationen finden Sie in unserem %4$sBenutzerhandbuch%5$s.

en: The "currentweek" shortcode attribute is deprecated. Please use view="week" in your shortcode instead.
de_DE: Das Shortcode-Attribut "currentweek" ist veraltet. Bitte verwende stattdessen view="week" in deinem Shortcode.

en: The "legendinline" shortcode attribute is deprecated. Please use legendstyle="inline" in your shortcode instead.
de_DE: Das Shortcode-Attribut "legendinline" ist veraltet. Bitte verwenden Sie stattdessen legendstyle="inline" in Ihrem Shortcode.

en: The "url" property in your %1$s shortcode appears to contain HTML tags; most likely your URL has been turned into a clickable link. Your calendar may not display properly as a result. Please remove the clickable link in the shortcode.
de_DE: Die Eigenschaft "url" in Ihrem %1$s Shortcode scheint HTML-Tags zu enthalten. Wahrscheinlich wurde Ihre URL in einen klickbaren Link umgewandelt. Dadurch wird Ihr Kalender möglicherweise nicht richtig angezeigt. Bitte entfernen Sie den klickbaren Link im Shortcode.

en: The r34ics_url_get_contents() function is no longer supported.
de_DE: Die Funktion r34ics_url_get_contents() wird nicht mehr unterstützt.

en: This appears to be a valid ICS feed URL.
de_DE: Dies scheint eine gültige ICS-Feed-URL zu sein.

en: This does not appear to be a valid ICS feed URL.
de_DE: Dies scheint keine gültige ICS-Feed-URL zu sein.

en: This week
de_DE: Diese Woche

en: This will immediately clear all existing cached calendar data (purge transients), forcing WordPress to reload all calendars the next time they are viewed. Caching will then resume as before.
de_DE: Dadurch werden sofort alle vorhandenen zwischengespeicherten Kalenderdaten gelöscht, wodurch WordPress gezwungen wird, alle Kalender neu zu laden, wenn sie das nächste Mal angezeigt werden. Das Caching wird dann wie bisher fortgesetzt.

en: Today
de_DE: Heute

en: Transient (cache) expiration
de_DE: Vorübergehender (Cache-)Verfall

en: Turn your Google Calendar, Microsoft Office 365 or Apple iCloud Calendar into a seamlessly integrated, auto-updating, zero-maintenance WordPress experience.
de_DE: Verwandeln Sie Ihren Google Kalender, Microsoft Office 365 oder Apple iCloud Kalender in ein nahtlos integriertes, sich automatisch aktualisierendes und wartungsfreies WordPress-Erlebnis.

en: Upgrade to PRO!
de_DE: Upgrade auf die Pro-Version!

en: Use legacy feed request method
de_DE: Verwenden Sie die alte Feed-Anforderungsmethode

en: Use new parameter defaults (v.10.6)
de_DE: Neue Parametervorgaben verwenden (v.10.6)

en: User Guide
de_DE: Benutzerhandbuch

en: Utilities
de_DE: Tools

en: View:
de_DE: Ansicht:

en: Visit %1$s to learn more.
de_DE: Besuchen Sie %1$s, um mehr zu erfahren.

en: When checked, all calendars will render via AJAX (asynchronously after the page loads). This is especially useful in conjunction with other caching plugins, or if your calendars contain a large number of events. Normally, calendar data is sent directly in the HTML of the initial page load unless AJAX has been specified in the shortcode.
de_DE: Wenn diese Option aktiviert ist, werden alle Kalender per AJAX gerendert (asynchron nach dem Laden der Seite). Dies ist besonders nützlich in Verbindung mit anderen Caching-Plugins oder wenn Ihre Kalender eine große Anzahl von Terminen enthalten. Normalerweise werden die Kalenderdaten direkt im HTML-Code des ersten Seitenaufrufs gesendet, es sei denn, AJAX wurde im Shortcode angegeben.

en: When contacting support, please include the %1$sSystem Report%2$s from this page.
de_DE: Wenn Sie den Support kontaktieren, geben Sie bitte den %1$sSystembericht%2$s von dieser Seite an.

en: Your feed URL appears to contain HTTP Basic Authentication credentials. Try turning off the %1$s option under the %2$s tab above.
de_DE: Ihre Feed-URL scheint HTTP Basic Authentication-Anmeldeinformationen zu enthalten. Versuchen Sie, die Option %1$s unter der Registerkarte %2$s oben zu deaktivieren.

en: calendar event
de_DE: Kalender-Termin

en: list
de_DE: Liste

en: month
de_DE: Monat

en: seconds
de_DE: Sekunden

en: week
de_DE: Woche
