Themes - Twenty Twenty-Three - en to de translation catalogue (67 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Three is designed to take advantage of the new design tools introduced in WordPress 6.1. With a clean, blank base as a starting point, this default theme includes ten diverse style variations created by members of the WordPress community. Whether you want to build a complex or incredibly simple website, you can do it quickly and intuitively through the bundled styles or dive into creation and full customization yourself.
de: Twenty Twenty-Three wurde entwickelt, um die Vorteile der neuen Design-Werkzeuge zu nutzen, die mit WordPress 6.1 eingeführt wurden. Mit einer sauberen, leeren Basis als Ausgangspunkt enthält dieses Standard-Theme zehn verschiedene Stilvarianten, die von Mitgliedern der WordPress-Community erstellt wurden. Ganz gleich, ob Sie eine komplexe oder eine unglaublich einfache Website erstellen möchten, Sie können dies schnell und intuitiv mithilfe der mitgelieferten Stile tun oder selbst in die Erstellung und vollständige Anpassung einsteigen.

[ctx: Main heading for homepage]
en: Mindblown: a blog about philosophy.
de: Atemberaubend: ein Blog über Philosophie.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden Heading for Homepage
de: Versteckte Überschrift für die Homepage

[ctx: Pattern description]
en: Post meta information with separator on the top.
de: Beitrags-Meta-Informationen mit einem Trennzeichen am oberen Rand.

[ctx: Pattern description]
en: Footer with site title and powered by WordPress.
de: Footer mit Website-Titel und „Präsentiert von WordPress“.

[ctx: Pattern description]
en: Left-aligned text with a CTA button and a separator.
de: Linksbündiger Text mit einem Button zur Handlungsaufforderung und einem Trennzeichen.

[ctx: Template part name]
en: Comments Template Part
de: Kommentar-Template-Teil

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
de: Beitrags-Meta

[ctx: Font family name]
en: System Font
de: Systemschrift

[ctx: Custom template name]
en: Blog (Alternative)
de: Blog (alternativ)

[ctx: Custom template name]
en: Blank
de: Leer

[ctx: Style variation name]
en: Whisper
de: Flüstern

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary to Primary Fixed
de: Tertiär zu sekundär zu primär fixiert

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary Fixed
de: Primär zu sekundär zu tertiär fixiert

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary
de: Primär zu sekundär zu tertiär

[ctx: Style variation name]
en: Sherbet
de: Brause

[ctx: Font size name]
en: 2X Large
de: Doppelt groß

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
de: Extra groß

[ctx: Font size name]
en: Large
de: Groß

[ctx: Font size name]
en: Medium
de: Mittel

[ctx: Font size name]
en: small
de: Klein

[ctx: Style variation name]
en: Pitch
de: Pech

[ctx: Gradient name]
en: Dots
de: Punkte

[ctx: Gradient name]
en: Base to Primary
de: Basis zu primär

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary
de: Tertiär zu sekundär

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Primary
de: Sekundär zu primär

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary
de: Primär zu sekundär

[ctx: Style variation name]
en: Pilgrimage
de: Pilgerfahrt

[ctx: Font size name]
en: Gigantic
de: Gigantisch

[ctx: Font size name]
en: Huge
de: Riesig

[ctx: Font size name]
en: Tiny
de: Sehr klein

[ctx: Style variation name]
en: Marigold
de: Ringelblume

[ctx: Style variation name]
en: Grapes
de: Trauben

[ctx: Style variation name]
en: Electric
de: Elektrisch

[ctx: Style variation name]
en: Canary
de: Kanarienvogel

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
de: Standardfilter

[ctx: Style variation name]
en: Block out
de: Blockieren

[ctx: Color name]
en: Tertiary
de: Tertiär

[ctx: Color name]
en: Secondary
de: Sekundär

[ctx: Color name]
en: Primary
de: Primär

[ctx: Color name]
en: Contrast
de: Kontrast

[ctx: Color name]
en: Base
de: Basis

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Tertiary
de: Primär zu tertiär

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Primary
de: Tertiär zu primär

[ctx: Gradient name]
en: Base to Secondary to Base
de: Basis zu sekundär zu Basis

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Base
de: Sekundär zu Basis

[ctx: Label for a list of post tags]
en: Tags:
de: Schlagwörter:

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its author]
en: by
de: von

[ctx: Verb to explain the publication status of a post]
en: Posted
de: Beitrag veröffentlicht

[ctx: Pattern title]
en: Post Meta
de: Beitrags-Meta

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
de: Leider gibt es keine Übereinstimmung mit Ihren Suchbegriffen. Bitte versuchen Sie es mit anderen Stichwörtern erneut.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden No Results Content
de: Inhalt ohne Ergebnisse verborgen

[ctx: Title of comments section]
en: Comments
de: Kommentare

[ctx: Pattern title]
en: Hidden Comments
de: Versteckte Kommentare

en: Search
de: Suchen

[ctx: placeholder for search field]
en: Search...
de: Suchen …

[ctx: label]
en: Search
de: Suche

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: This page could not be found.
de: Diese Seite konnte nicht gefunden werden.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden 404
de: 404 verborgen

note: Translators: WordPress link.
en: Proudly powered by %s
de: Mit Stolz präsentiert von %s

[ctx: Pattern title]
en: Default Footer
de: Standard-Footer

[ctx: sample content for call to action button]
en: Get In Touch
de: Kontakt aufnehmen

[ctx: sample content for call to action]
en: Got any book recommendations?
de: Haben Sie irgendwelche Buchempfehlungen?

[ctx: Pattern title]
en: Call to action
de: Handlungsaufforderung

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org
de: https://de.wordpress.org

note: Author of the theme
en: the WordPress team
de: Das WordPress-Team

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwentythree
de: https://de.wordpress.org/themes/twentytwentythree/
